18 kwietnia 2021 18:33

Nie żyje Marek Konecki (1949-2021)

18 kwietnia w wieku 72 lat zmarł Marek Konecki, taternik, autor wielu rysunków satyrycznych związanych ze wspinaniem i górami, także autor wierszy i aforyzmów.

Marek Konecki

Marek Konecki

Po górach chodził od 1961 r. a wspinał się od 1971 r. Przeszedł 200 ścian tatrzańskich latem i zimą. Wspinał się w górach Turcji, Rile, Pirinie i w Himalajach Lahul (wyprawy eksploracyjne w 1977 i 1987 r.).

Na pierwszym planie z aparatem Marek Konecki – Mnich, lata 70.

***

Z wykształcenia fizykochemik, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Jego pasją były góry i rysowanie. Członek założyciel Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w 1987 r. Polem jego zainteresowań była głównie grafika prasowa, rysunek humorystyczny i satyryczny, ilustracja książkowa.

Troska (rys. M. Konecki)

Troska (rys. M. Konecki)

Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje tematyka górska i tatrzańska. Debiutował w miesięczniku „Karpaty” w 1975 r. Od 1977 r. przez wiele lat współpracował z „Taternikiem”. Swoje rysunki publikował m.in. w „Szpilkach”, „Karuzeli”, „Kobiecie i Życiu”, „Expresie Wieczornym”, „Labiryncie”- Londyn, „Gazecie Polskiej”- Chicago oraz w pismach krajoznawczych i górskich jak „IMT”, „Gościńcu”, „Bularzu”, „Wspinku”, miesięczniku „Góry i Alpinizm”, „Goprowcu” a także w Magazynie TPN „Tatry”.

Rys. Marek Konecki

Miał 30 wystaw indywidualnych. Wystawiał m.in. w Warszawie, Zakopanem, Schroniskach tatrzańskich, Londynie (Alpinie Club), Chicago, Dundee (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich, Szkocja), Manali – Himalaya Museum (Indie). Stała ekspozycja rysunków w schronisku „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej w Tatrach.

Polskie wyprawy himalajskie (rys. Marek Konecki)

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych rysunku w kraju i zagranicą. Prace jego można znaleźć w zbiorach muzealnych i prywatnych.

Autor zbiorów rysunków satyrycznych – „Humor górski”, „Karykatura górska”, „Wspinaczki z aniołkiem” oraz „Siatki i motyle”. Współautor „Wielkiej Księgi Humoru Rysunkowego Gór i Alpinizmu” oraz „Wielkiej Księgi X-lecia Polski Niepodległej”.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powstały drobiazgi pisane jak ”Erotyki górskie” i „Wiersze tatrzańskie”, zbiorek aforyzmów-myśli nie po myśli ”Ułamki granitu” oraz „Kajet intymny” – ilustrowana rzecz pisana.

Finalista Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza (Katowice 1983 r.). Jego rysunki można było oglądać w publikacjach książkowych: Karykatura polska, Karykatura portretowa, Who is who i innych.

„Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości”, Marek Konecki, 2019

„Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości”, Marek Konecki, 2019

W 2019 roku ukazała się książka „Lodowy rycerz i inne górskie osobliwości”, wybór najbardziej reprezentatywnych rysunków z jego długiej, bo ponad 40-letniej kariery, opatrzony odpowiednimi krótkimi historyjkami, które w luźny sposób nawiązują do tematu karykatury.

Marek zmarł po długiej walce z Covidem, chorobą kardiologiczną i powikłaniami.

Redakcja składa kondolencje Rodzinie i przyjaciołom Marka

PS Z częścią Jego prac plastycznych możecie zapoznać się dzięki Galerii 40 rysunków górskich Marka Koneckiego. Zbiór dowcipnych i głębokich cytatów znajdziecie w Wikipedii, a na zachętę:

Nie jestem takim znowu skromnym taternikiem. Dobrze wiem, jaką wartość mają moje górskie osiągnięcia, bo sam je finansuję.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Marek Konecki (1949-2021) [9]
    ['] Tu przyklad recenzji poszerzajacej oceny jego dziel ("Lodowy Rycerz…

    19-04-2021
    GG