Krakowska Korona – pierwsza ściana przyjazna Młodzieżowej Kadrze Narodowej

Dzięki współpracy PZA z słynną krakowską „Koroną” członkowie Młodzieżowej Kadry Narodowej mogą korzystać z obiektu bezpłatnie!

Logo akcji „Ściana przyjazna Młodzieżowej Kadrze Narodowej”

Logo akcji „Ściana przyjazna Młodzieżowej Kadrze Narodowej”

Inicjatywa jest nawiązaniem do akcji podjętej przez Jacka Czecha przed 12 laty: „Junior Kadry to Gość”, w której ściany wspinaczkowe umożliwiały bezpłatny dostęp dla młodych kadrowiczów. Wówczas w programie wzięło udział 17 obiektów z całej Polski. Organizatorzy maja nadzieję, że obecna inicjatywa będzie równie szeroka i zapraszają do współpracy.

Koroniarska piwnica (fot. PZA)

Koroniarska piwnica (fot. PZA)

Tomek Mazur, jeden z organizatorów akcji „Ściana przyjazna Młodzieżowej Kadrze Narodowej”, pisze:

Lata 80. i 90. były okresem przełomowym w rozwoju wspinania. Pokonywanie kolejnych barier wspinaczkowych w skałach, poprzez podnoszenie poziomu trudności dróg wspinaczkowych, zmiana stylu ich prowadzenia z „wędki” na prowadzenie z dołem oraz pierwsze próby OS na drogach – wszystko to budziło chęć podnoszenia swoich granic możliwości, a tylko dzięki regularnemu treningowi można było to osiągnąć. Brakowało tylko zaplecza treningowego, w którym można by było ćwiczyć przez cały rok, ponieważ warunki pogodowe w Polsce pozwalały na wspinanie tylko od kwietnia do października.

W 1990 roku trójka zmotywowanych wspinaczy – Andrzej i Iwona Marciszowie oraz Bogdan Górka – postanowiła wykorzystać puste przestrzenie po basenie wioślarskim i stworzyć tam jedną z pierwszych ścian wspinaczkowych w kraju. Bardzo szybko okazało się, że stała się najsłynniejszą bazą do trenowania wspinaczki w Polsce. Nie bez powodu nazywają Koronę „kuźnią mocy”, w jej piwnicach kształtują się i rozwijają utalentowani wspinacze – od ponad trzech dekad zdobywający przysłowiowe worki medali na zawodach najwyższej rankingi w Polsce oraz dokonujący światowej klasy przejść skalnych.

I tak, aż po dziś… A teraz również młodzi kadrowicze mogą wykuwać swoją moc z najlepszymi.

Ściana „Korony” dostępna jest dla juniorów od poniedziałku do piątku, w godzinach 18-22, a w pozostałych terminach po uzgodnieniu z Maćkiem Oczko lub Maćkiem Dobrzańskim. Niepełnoletni zawodnicy kadry mogą trenować tylko w obecności swojego trenera/opiekuna.

Źródło: PZA

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum