8 kwietnia 2021 10:47

Killian Chabrier w dachu Orsay

Francuz Killian Chabrier powtórzył La Force. Długi problem biegnący dachem Orsay w Fontainebleau. Na tyle długi, że powtarzającym trudno się zdecydować, czy to droga, boulder czy może trawers.

Killian Chabrier na “La Force” (kadr z filmu)

***

Killian Chabrier napisał na swoim profilu (jest i film z przejścia):

Jestem przeszczęśliwy, że w końcu zrobiłem tę wspaniałą linię, która w ubiegłym roku wydawała mi się prawie nieosiągalna! Naprawdę najbardziej klasyczna linia biegnąca dachem Orsay!

Francuz stawia przy La Force 9a lub 8C+ (trawers), bo – jak przyznaje – nie ma żadnego odniesienia, stąd ufa wspinaczom, którzy przeszli linię przed nim. A jego poprzednicy zgodni co do oceny charakteru La Force raczej nie byli.

Czym jest La Force? To poważniejsza wersja Quoi de Neuf 8C Rémy’ego Bergasse’a (2008), który z kolei poskładał kilka odcinków autorstwa Jacky’ego Godoffe’a. La Force powstało w 2016 roku za sprawą Albana Leviera. Wariant zakłada trudniejsze wyjście problemem Morpheus (7C) i dodanie pięciu wytężających przechwytów. Całość to na tyle dużo wspinania – ponad 30 ruchów – że Alban zdecydował się postawić na wycenę linową 9a. Według innych to problem 8C lub trawers 8C+.

Alban Levier i La Force:

A propos przejść Killiana Chabriera. W tym roku Francuz wspiął się także na samo Quoi de Neuf 8C, a wcześniej na The Big Island 8C.

źródło: planetgrimpe.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum