29 kwietnia 2021 19:07

Higher Eye – narodziny ściankowego supernadzorcy?

Techtopia, firma należąca do grupy Walltopia, ogłosiła realizację projektu Higher Eye. Skorzystanie z algorytmów sztucznej inteligencji ma zminimalizować liczbę wypadków na sztucznych ścianach wynikających z błędu ludzkiego.

Higher Eye w pracy (fot. Walltopia)

Higher Eye w pracy (fot. Walltopia)

Firma przeanalizowała wypadki, które mają miejsce na sztucznych ścianach. Stwierdzono, że głównym czynnikiem wpływającym na ich liczbę jest człowiek. Zdarzeń związanych z awarią sprzętu jest wyjątkowo mało. Właściciele ścian znając konsekwencje takich zdarzeń dla swojego biznesu dbają o właściwą jego konserwację i jakość.

W informacji prasowej czytamy:

Projektując procedury i dobierając sprzęt musimy skupić się na ograniczeniu ewentualnego negatywnego wpływu czynnika ludzkiego. Istotne jest, aby zawsze, gdy jest to możliwe, w każdym krytycznym punkcie systemu, następowała jakaś forma podwójnej kontroli.

Dlatego inżynierowie z Techtopia postanowili stworzyć system, który tę podwójną kontrolę zapewni. Higher Eye korzysta z zaawansowanych kamer oraz algorytmów sztucznej inteligencji i rozpoznawania obrazu. System analizuje ruch wspinacza i jest np. w stanie zaalarmować, gdy ten nieprzywiązany do liny osiągnie zaprogramowaną wysokość. Wydaje się, że Higher Eye może mieć zastosowanie zwłaszcza przy stanowiskach z systemami do automatycznej autoasekuracji na wędkę.

Poza głównym zastosowaniem system ma umożliwiać:

  • Generowanie mapy ściany pokazującej statystyki zajętości i co za tym idzie preferencje wspinaczy.
  • Zgromadzenie szczegółowych informacji o każdej drodze, jak: średni czas wspinania, miejsca odpadnięć, czasy na poszczególnych pasażach.
  • Wyciąganie zapisów wspinaczek poszczególnych klientów, co umożliwi indywidualną analizę np. trenerom.

Jak informuje Dian Deskov, założyciel Techtopia, strumień zbieranych danych można analizować, stosując modele do przewidywania przyszłości na podstawie zapisanych wzorów zachowań prowadzących do niebezpiecznych sytuacji.

Źródło: Walltopia

Założona w 1998 roku Walltopia to największy światowy producent sztucznych ścian. Bułgarska firma działa na 6 kontynentach. Ma filie w USA, Wielkiej Brytani, Kanadzie, Niemczech, Austrii, Rosji, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Azji. Eksportuje do 70 krajów na całym świecie. Firma budowała m.in. CopenHill, najwyższą zewnętrzną sztuczną ściana wspinaczkowa na świecie czy  CLYMB, najwyższą wewnętrzną ścianę wspinaczkowa na świecie.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum