16 kwietnia 2021 15:23

Hervé Barmasse solo na ostatniej z sześciu grani Matterhornu

Na początku marca 2021 r. wielki znawca Matterhornu, włoski wspinacz Hervé Barmasse, przeszedł solo drogę Via De Amicis. Tym samym zrealizował ważny cel i uzupełnił kolejny rozdział w historii wspinania na tym ikonicznym szczycie alpejskim – jako pierwszy skompletował wszystkie sześć grani Matterhornu w stylu solo.

Hervé Barmasse podczas solowej wspinaczki drogą “Via De Amicis” (fot. Hervé Barmasse)

***

Hervé Barmasse w swojej relacji na Planetmountain.com pisze między innymi:

Jak często patrzyłem w górę i badałem wzrokiem flanki Matterhornu? Nieskończoną ilość razy, co do tego nie ma wątpliwości. A mimo tego, mimo upływu lat, za każdym razem gdy patrzę na tę górę, mam wrażenie jakbym widział ją po raz pierwszy. Matterhorn wpadł mi w oko w wyjątkowy sposób i cieszę się, że akurat z tą górą mogłem “dzielić” wiele pierwszych przejść, w tym również solowych.

O wspinaniu solo:

Właśnie wtedy, gdy jesteś z górą sam na sam, zaczynasz rozumieć kim jesteś. Zdejmujesz maskę i zbroję, rozbierasz się do naga. Dajesz z siebie wszystko, bo tu nie ma miejsca na błędy, i nie robisz tego dla sławy, chwały czy pieniędzy. Robisz to, bo – dla wielu to niezrozumiałe – wtedy czujesz się dobrze.

Hervé Barmasse podczas solowej wspinaczki drogą “Via De Amicis” (fot. Hervé Barmasse)

Hervé Barmasse to bez wątpienia postać inspirująca wielu młodszych wspinaczy. Z sukcesu Włocha cieszy się Kacper Tekieli:

Zarówno Hervé Barmasse, jak i jego ojciec poświęcili wiele czasu i energii Matterhornowi, swojej rodzimej górze. Hervé przez dziesiątki lat przeszedł tam wiele świetnych linii: pierwsze powtórzenia, wspinaczki solo i nowe drogi. Wspólnie z ojcem poprowadził Kuluar Barmasse [w 2010 r., Marco miał wtedy 61 lat; piękna droga na południowej ścianie liczy ponad 1200 m]. Ci dwaj odcisnęli wielkie piętno na historii eksploracji Matterhornu. Między innymi przeszli cztery granie w ciągu jako pierwsi [ojciec latem w 1985 r.; syn jako pierwszy zimą i solo w 2014 r.; pomiędzy tymi przejściami podobnego wyczynu dokonali tylko Hans Kammerlander i Diego Wellig w 1992 r., w czasie 23:50].

Ostatnie przejście młodego Barmasse, skompletowanie wszystkich sześciu grani, ma przede wszystkim wymiar symboliczny i cieszę się, że to właśnie jemu przypadło zamknięcie wyjątkowej “drogi wspinaczkowej” związanej z tą górą. Hervé jest prawdopodobnie największym współczesnym znawcą Monte Cervino, być może obok o dekadę młodszego François Cazanelliego, który notabene powtórzył wyczyn Kammerlandera i Welliga [cztery granie w wejściu, w świetnym czasie 16 godzin i 4 minut; wspólnie z Andreasem Steindlem]. Jest kilku wspinaczy, którzy piszą nową historię Matterhornu, a na ich czele stoi Hervé Barmasse.

Na kartach wspinaczkowej eksploracji Matterhornu zapisał się również sam Kacper, przechodząc latem 2019 r. cztery główne granie tej góry w ciągu.

Pierwszym ważnym przejściem solo Hervé Barmasse była Via Casarotto Grassi w 2002 r. Droga miała wtedy tylko jedno powtórzenie zimowe, którego dokonał ojciec Hervé z przyjaciółmi. Od tego momentu Barmasse kontynuował solowe wspinaczki na drogach, które nie miały powtórzeń w tym stylu, aż w 2011 r. poprowadził solo nową drogę na jeden z wybitnych wierzchołków kulminujących w grani Furggen – Picco Muzio (4235 m):

To prawdopodobnie ucieleśnienie tego, co alpinista może dokonać w górach. Takich wyzwań podejmowałem się jednak tylko wtedy, gdy byłem zainspirowany czymś lub kimś, tak jak 3 marca tego roku.

Sprzęt, który Hervé Barmasse zabrał na “Via De Amicis” (fot. Hervé Barmasse)

Poranek był szary i śnieżny. O 7:45 Barmasse dotarł na nartach pod ścianę i rozpoczął wspinaczkę Via De Amicis:

Otrząsnąłem się ze złych myśli, które ciążyły bardziej niż plecak. Wspinałem się i myślałem o historii tych sześciu grani. Jako pierwszy skompletował je Luigi Carrel, wspinając się z różnymi partnerami. Jak dotąd nikt nie zrobił tego samotnie. Skoro w kieszeni miałem już pięć z nich, łącznie z budzącą lęk drogą Déffeyes, dlaczego nie miałbym spróbować tej ostatniej?

Z relacji Barmasse wynika, że wspinaczka przebiegła gładko. Tylko na jednym odcinku asekurował się liną, jak pisze dość niepewnie, jednak z pełną świadomością i rozważną kalkulacją ryzyka.

O 16:30 Włoch wrócił do miejscowości Cervinia, gdzie wspólnie z oczekującymi go rodzicami oblał sukces.

***

 Najważniejsze przejścia Hervé Barmasse na Matternhornie:

  • Via Casarotto Grassi – pierwsze solo. październik 2002 r.
  • Via Deffeyes – pierwsze solo (poniżej czterech godzin), październik 2005 r.
  • South Face oraz Via Direttissima – pierwsze przejścia solowe, kwiecień 2007 r.
  • Spigolo dei fiori – Via Machetto, pierwsze solo. Wrzesień 2007 r.
  • Picco Muzio SE Pillar – pierwsze przejście w ogóle, w stylu solo, kwiecień 2011 r.
  • Pierwsze zimowe przejście solo i pierwsze zimowe przejście czterech grani Matterhornu w ciągu, pierwsze zimowe solo Via degli Strapiombi del Furggen, marzec 2014 r.
  • Via De Amicis – pierwsze solo i pierwsze zimowe solo, marzec 2021 r.

Hervé Barmasse (fot. Hervé Barmasse)

Michał Gurgul
źródła: Planet Mountain, źródła własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum