29 kwietnia 2021 12:46

Buty wspinaczkowe: wiosna 2021 – nowości i propozycje dystrybutorów

Nowy sezon powoli się rozpędza. Wiosna sprzyja również porządkom w szafie ze wspinaczkowym szpejem. Może zastanawiacie się nad kupnem nowej pary butów wspinaczkowych? Zapytaliśmy dystrybutorów co najciekawszego mają w swojej ofercie na wiosnę 2021. Poniżej znajdziecie przegląd nowości i propozycji znanych producentów – Black Diamond, Evolv, La Sportiva, Ocun, Scarpa, Tenaya. Wśród proponowanych modeli nie brakuje zarówno agresywnych, mocno zaawansowanych, jak i wygodnych, nawet „wegańskich” butów dla początkujących.

Black Diamond – Momentum

Black Diamond – MOMENTUM

Idealne buty do wspinaczki dla początkujących. Dzięki wierzchniej tkaninie, która wykonana została w całości w technologii Engineered Knit, Momentum zapewnia rozciągliwość tam, gdzie jej potrzebujesz, wsparcie tam, gdzie ma to znaczenie oraz wyjątkową oddychalność. Dodana została również wyściółka z mikrofibry z przodu buta, aby zminimalizować rozciąganie i zmaksymalizować komfort.

Wyjątkowość wytrzymałej gumy Momentum polega na tym, że jest formowana w ten sam sposób, w jaki wykuwamy karabinki, a nie wycinana z jednego kawałka gumy. To rozwiązanie inżynieryjne marki Black Diamond mające na celu zoptymalizowanie buta pod kątem wagi, spójności i komfortu. Oddychający but wykonany został z wegańskim materiałów, a wkładka z konopi. Momentum występują w wersji velcro i sznurowanej, a także damskiej oraz dziecięcej.

Więcej info (ENG): www.blackdiamondequipment.com
Cena: 399 zł

Black Diamond – Zone

Black Diamond – ZONE

Zone to asymetryczny but  przeznaczony dla zaawansowanych wspinaczy. Zapinany dwoma paskami na rzepy. Podobnie jak w przypadku modelu Momentu, guma Fuze jest formowana, a nie wycinana z jednego kawałka.  Przód buta jest wzmocniony dodatkową warstwą gumy, która pomaga w haczeniu palców.

Więcej info (ENG): www.blackdiamondequipment.com
Cena: 519 zł

Evolv – Zenist

Evolv – ZENIST

To but z grupy Evo Lab, który został zaprojektowany dla wyczynowego wspinacza. Wyjątkowo precyzyjny, umożliwiający haczenie pięty i palców. Wegańska, syntetyczna cholewka, zbudowana na agresywnie wyprofilowanym kopycie, gwarantuje, że but nie będzie się zbytnio rozciągał z upływem czasu. Podeszwa pod śródstopiem ma zapewnić odpowiednią sztywność, nie zmniejszając przy tym „czucia skały”. W Zenist znajdziecie: MX-R gumową podeszwę środkową o grubości 1,0 mm, rant VTR (grubszy obszar przedniego palca) oraz podeszwę zewnętrzną – guma TRAX® SAS 4,2 mm.

Więcej info (ENG): www.evolvsports.com
Cena: 679,90 zł

Evolv – Geshido

Evolv – GESHIDO

But z grupy Performance zaprojektowany dla wspinających się w różnego rodzaju formacjach: od dróg umiarkowanie przewieszonych przez pionowe aż po połogie ściany. Jednowarstwowa, syntetyczna cholewka sprawi, że but zachowa swój agresywny kształt niezależnie od zużycia, a system zapięcia na dwa rzepy ułatwi zakładanie i zdejmowanie. Podeszwa w Geshido została wzmocniona tworzywem sztucznym o grubości 1,2 mm, który zapewnia dodatkową sztywność. W pięcie  zastosowano technologię Dark Spine. W Geshido znajdziecie: MX-P, gumową podeszwę środkową o grubości 1,2 mm (pełna długość 1,2 mm, pięta Dark Spine), dodatkowo rant VTR (grubszy obszar przedniego palca) oraz podeszwę zewnętrzną – guma TRAX® SAS 4,2 mm. Buty oferowane są w wersji męskiej i damskiej oraz velcro i lace (sznurowane).

Więcej info (ENG): wersja damska velcro – www.evolvsports.com
Cena: 629,90 zł

La Sportiva – Mythos 30th Anniversary

La Sportiva – MYTHOS 30 TH ANNIVERSARY

Od kilkudziesięciu lat La Sportiva jest liderem w produkcji butów wspinaczkowych. W tym roku 30. urodziny obchodzą Mythosy. Od premiery w 1991 roku Mythos daje wsparcie i komfort już kilku pokoleniom wspinaczy. W związku z tym La Sportiva wprowadziła do kolekcji limitowaną urodzinową edycję Mythos 30TH. Buty mają oryginalny fioletowy kolor, rocznicową złotą sygnaturę i zostały wykonane z ekologicznych materiałów. Podeszwa to bardzo przyczepna guma FriXion White. Kształt kopyta, szerokość cholewki czy system wiązania pozostały niezmienne i dają gwarancję wygody, dopasowania i precyzji podczas wielogodzinnej wspinaczki na dużych ścianach. Waga: 255 g (1/2 pary).

Więcej info (ENG): www.lasportiva.com
Cena: 529 zł

La Sportiva – Kubo

La Sportiva – KUBO

Kubo to buty wspinaczkowe przeznaczone do wspinaczki na sztucznych ściankach oraz do boulderingu. Innowacyjna konstrukcja zintegrowanej z podeszwą przedłużonej pięty daje bardzo dobrą przyczepność i dobrze trzyma piętę. Wysoko gumowany podnosek chroni przed otarciami i umożliwia efektywne haczenie. Dzielona konstrukcja podeszwy zapewnia dużą sprężystość i dobre czucie. Zastosowany system P3™- Pernament Power System pozwala zachować oryginalny kształt podeszwy podczas długiego okresu użytkowania. Z kolei podeszwa to guma Vibram® XS Edge 4mm, w wersji damskiej XS Grip 2. Buty są bardzo wygodne dzięki stosunkowo szerokiej cholewce oraz elastycznej zamszowej skórze. Zapewniają także doskonałe dopasowanie oraz łatwość zakładania dzięki szerokim zapięciom na rzep skierowanym w przeciwne strony. Waga: 200 g (1/2 pary).

Więcej info (ENG): www.lasportiva.com
Cena: 569 zł

***

Ocun – Bullit

Ocun – BULLIT

W tym modelu podejmiesz każde boulderowe wyzwanie! Ocun Bullit to stosunkowo miękki but o agresywnym profilu, który świetnie dopasowuje się do stopy. Całość zapewnia dużą precyzję na stopniach oraz podczas haczenia palców. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu gumowego panelu. Wysokiej jakości guma CAT rubber μ 1.5 została stworzona specjalnie z myślą o efektywnym pokonywaniu kolejnych metrów w pionie. Buty są wsuwane oraz zabezpieczone dodatkowo rzepem z cienkim paskiem. Takie rozwiązanie pozwala na ich szybkie zakładanie i zdejmowanie. Rzep zapobiega rotacji stopy wewnątrz buta. Bullit (podobnie jak inne modele marki Ocun) powstał bez udziału materiałów odzwierzęcych, co czyni go optymalnym wyborem dla wegan.

Więcej info: 8a.pl
Cena: 539,99 zł

Ocun – Havoc

Ocun – HAVOC

Ocun Havoc w magiczny wprost sposób łączą w sobie precyzję na najmniejszych stopniach, duże tarcie oraz wygodę. Sprawdzą się w skałąch, na boulderach oraz podczas treningu na panelu. To idealny wybór dla wszechstronnych wspinaczy, którzy nie znoszą nudy. Przyczepność zapewnia wysokiej jakości mieszanka gumy CAT rubber μ 1.5. Dodatkowy płat gumy w przedniej części buta pozwala na skuteczne haczenie palców. Lekka asymetria przekłada się na wygodę użytkowania. Elastyczny język i wsuwana, zapinana na dwa rzepy cholewka zapewnią łatwe zakładanie i zdejmowanie buta. Podwójny rzep umożliwia dokładne dopasowanie do stopy. To także propozycja dla wegan.

Więcej info: 8a.pl
Cena: 515,99 zł

Ocun – Nitro

Ocun – NITRO

Ocun Nitro to topowy model do boulderingu. Zaprojektowano go dla najbardziej wymagających użytkowników. Wyjątkowo agresywny profil doskonale sprawdza się na technicznych boulderach oraz w przewieszeniu. Gumowe panele w przedniej części pozwalają na efektywne podhaczanie palców. Zastosowana w butach guma CAT rubber μ 1.5 to mieszanka o zwiększonej przyczepności. Gwarantuje optymalne tarcie oraz stabilność podczas stawania nawet na najmniejszych stopniach. Tu z pomocą przychodzi też 3-Force System – konstrukcja odpowiadająca za dystrybucję siły na duży palec. Śródpodeszwa 2D poprawia czucie stopni i zwiększa wydajność podczas wspinaczki na tarcie. Ocun Nitro zmierzy się z najtrudniejszymi problemami boulderowymi.

Więcej info: 8a.pl
Cena: 644,99 zł

Scarpa – Drago LV

Scarpa – DRAGO LV

Drago LV to wyjątkowo czuły but o rozszerzonym gumowym otoku zarówno na palcach, jak i pięcie, idealny do wszystkich typów wspinaczki sportowej. Zmniejszona objętość cholewki z asymetrycznym i zagiętym do dołu kształtem oraz kątem nachylenia palców zapewni doskonałe czucie. Aktywny system rantu PCB jest gwarantem elastyczności przy jednoczesnym zachowaniu kształtu buta. System palców SRT z gumą M50 odpowiada z kolei za efektywne podhaczanie palców. Podeszwa Vibram XS Grip 2 o grubości 2,5 mm na długości 1/3 buta oraz ręcznie profilowana pięta o grubości 2 mm Vibram XS Grip 2 zapewnia najlepsze parametry trakcyjne. Waga: 215 g.

Więcej info (ENG): en.scarpa.net
Cena: 619 zł

Scarpa – Boostic

Scarpa – BOOSTIC

Nowy BOOSTIC jest przeznaczony do technicznej wspinaczki, gdzie kluczowe znaczenie ma wsparcie na mikro krawądkach. Asymetryczny i odchylony do dołu kształt z zakrzywionym noskiem w połączeniu z zakrzywionym kopytem zapewnia niezrównane właściwości wspinaczkowe. System aktywnego rantu DTS zapewnia napięcie cholewki w dwóch różnych siłach wsparcia po obu stronach stopy. Siły te pomagają kierować moc w kierunku dużego palca przy zahaczaniu i dodatkowo wzmacniają asymetryczny kształt buta. PAF System to innowacyjny system dopasowania, który pomaga rozłożyć siłę napięcia cholewki przy wspinaczce, jak również zwiększyć dopasowanie pięty. Pełnowymiarowa podeszwa XS Edge 3,5 mm z dodatkowym wsparciem łuku zapewnia stabilność. Waga: 235 g.

Więcej info (ENG): en.scarpa.net
Cena: 709 zł

Scarpa – Booster

Scarpa – BOOSTER

BOOSTER to precyzyjny but wspinaczkowy, ale wciąż wystarczająco elastyczny, aby zachować pełnię komfortu. Asymetryczny i zakrzywiony do dołu kształt z mocno zakrzywionym noskiem wyróżnia ten model w kolekcji agresywnych modeli Scarpy. But posiada minimalistycznie zaprojektowaną wkładkę pod gumą trakcyjną Flexan 1,0 mm ze specjalnie ukształtowanym wycięciem, zapewniającym najwyższy poziom czucia. System aktywnego rantu DTS zapewnia napięcie o dwóch różnych siłach po obu stronach stopy. W modelu Booster została zastosowana podeszwa Vibram XS Grip2 o grubości 3,5 mm na 1/3 długości, co gwarantuje odpowiednie tarcie.

Więcej info (ENG): en.scarpa.net
Cena: 692 zł

Tenaya – Mastia

Tenaya – MASTIA

Mastia to jedna z najnowszych propozycji w ofercie hiszpańskiego producenta. Chociaż na pierwszy rzut oka model może wydawać się wyjątkowo miękkim butem, jego zwarta i wieloelementowa konstrukcja zapewnia pewne trzymanie stopy także podczas bardzo trikowych, boulderowych ruchów. Mastia została wyposażona w trzyelementową dzieloną podeszwę, która dokładnie dostosowuje się do kształtu stopy. But posiada gumę Vibram XS Grip o grubości 3.5 mm, która zapewnia dobre tarcie i precyzyjne czucie skały. Dodatkowym wyróżnikiem tego modelu jest system Friction Lock, czyli dodatkowa modelowana wypukłość, ułatwiająca haczenie pięty. Pojedynczy rzep zapewnia pewne opięcie stopy.

Więcej info: camper.pl
Cena: 679,99 zł

Tenaya – Mundaka

Tenaya – MUNDAKA

Mundaka to najszerszy model Tenaya w grupie Aerial Plus Line, który jednak zachowuje najważniejsze cechy tej serii – precyzyjny czubek, mocne wygięcie i komfort. „Podwozie” Mundaka to hybrydowa konstrukcja, łącząca miękkie śródstopie oraz sztywniejszą piętę i przód buta. Efektem tego jest dopasowanie do śródstopia oraz skierowanie większej siły nacisku na czubek. W parze z szerokością idzie także przeprojektowana pięta, która jest obszerniejsza niż w pozostałych modelach. But wyposażono w system rzepów Draxtor, to opatentowana przez hiszpańską markę konstrukcja, która pozwala na indywidualną regulację pasków ściągających. Mundaka wyposażona jest w gumę Vibram XS Grip 3.5 mm połączoną z cholewką wykonaną z mikrofibry.

Więcej info: camper.pl
Cena: 649,99 zł

Tenaya – Oasi LV

Tenaya – OASI LV

LV to delikatnie przeprojektowana wersja klasycznego Oasi, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnego modelu w ofercie marki Tenaya. Wszystkie wprowadzone zmiany, takie jak niższe podbicie oraz węższy czubek, mają na celu maksymalne dostosowanie buta do anatomii osób o drobniejszych stopach. Nacinana podeszwa precyzyjnie dopasowuje się do śródstopia użytkownika, a system SXR Dynamics kieruje maksymalnie dużo siły na czubek buta, zwiększając tym samym precyzję wspinania. Oasi LV posiada gumę Vibram XS Grip o grubości 3.5 mm, która zapewnia mu uniwersalny charakter. Co ważne, tą samą gumą została oblana przednia część buta, umożliwiając wygodne podhaczanie palców. Oasi LV, podobnie jak pozostałe modele Tenaya, produkowany jest ręcznie w Hiszpanii z materiałów najwyższej jakości.

Więcej info (ENG): tenaya.net
Cena: 589,99 zł

Źródło: materiały dystrybutorów
Black Diamond – Crag Sport, Evolv – Oberalp Polska, La Sportiva – Bakosport,
Ocun – Snap Outdoor, Scarpa – Himal Sport, Tenaya – Camper
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum