6 kwietnia 2021 07:09

Barbara Zangerl powtarza „Sprengstoff”  9a

Barbara Zangerl powtórzyła drogę Sprengstoff  9a w Lorünser Wändle (rejon Vorarlbergu). Austriaczka zrobiła jednocześnie drugie przejście, pierwsze należy do jej partnera Jacopo Larchera.

Barbara Zangerl na „Sprengstoff” 9a (fot. Jacopo Larcher)

***

Barbara pisze między innymi:

Na początku myślałam, że ta droga jest poza moim zasięgiem. Zajęło mi trochę czasu, aby znaleźć motywację do tego, by zacząć wszystko od zera. Zainwestować całą energię i wyobraźnię, by znaleźć sposób na rozwiązanie tej zagadki(…)

Pierwsze przejście tej wytrzymałościowo – siłowej linii zrobił pod koniec ubiegłego roku Jacopo Larcher, ale sam projekt (znany pod nazwą Lorünser Projekt) ma już swoje lata. Obił go jakieś ćwierć wieku temu Beat Kammerlander. Jak dodaje Larcher, od czasu wytyczenia linii przez Austriaka droga się nieco utrudniła w wyniku ukruszenia kilku chwytów.

Zangerl i Jacopo zwracają też uwagę na delikatną specyfikę samego rejonu, znajdującego się tuż przy kamieniołomie. Właśnie ze względu na swoje położenie to historyczne i piękne miejsce może w każdej chwili zostać zamknięte dla wspinaczy (już raz, w latach 90. ubiegłego wieku, wprowadzono zakaz wspinania). Tymczasem, jak przyznaje Jacopo, wciąż są tu trudne projekty, które tylko czekają, aby ich spróbować.

O samej Sprengstoff  Barbara Zangerl mówi jako o jednej z najtrudniejszych i zarazem najlepszych jednowyciągowych dróg, po jakich się wspinała. Kilka linii w tych lub podobnych rejestrach trudności już za sobą ma, to między innymi:

Skały to rzecz jasna tylko wycinek bogatego dorobku Austriaczki. O tym, po czym i w jakim stylu wspina się od lat Barbara Zangerl, pisaliśmy przy okazji jej wirtualnej wizyty na 10. Krakowskim Festiwalu Górskim (TUTAJ). To taka próbka tego, jak wspina się obecnie kobieca czołówka na świecie…

źródło: FB B. Zangerl, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum