24 marca 2021 08:49

Włoska nowość „Terapia d’urto” 9a+. Otwiera Stefano Ghisolfi

Czołówka ostro działa w skałach. Alex Megos otworzył niedawno nową drogę w Saint Léger (patrz: Et pour quelques dégaines de plus” 9a+), tymczasem Stefano Ghisolfi popracował na swoim podwórku. Udało mu się rozwiązać projekt w Padaro (Arco), taki na miarę 9a+.

Stefano Ghisolfi na “Terapia d’urto” 9a+ (fot. Chris Enry)

***

Nowość w Padaro nazywa się Terapia d’urto i sięga trudnościami stopnia 9a+. Projekt ubezpieczył Marco Erspamer, podobnie jak kilka innych w rejonie. Ghisolfi pisze o drodze między innymi tak:

Linia pokonuje cały dach jaskini, łącząc najtrudniejszy odcinek L’arciere (8c) z całą drogą Goosfraba (8c+), bez żadnego restu pomiędzy. Może się wydawać, że jest krótka i siłowa, ale wytrzymałość, z około 40 ruchami, odgrywa tu ważną rolę!

We włoskich skałach przybyła więc kolejny ekstrem, przy okazji kolejny autorstwa Ghisolfiego. Do niego należy też pierwsze przejście innego projektu obitego przez Marco Erspamera w Padaro – wspomnianej wyżej Groosfraby 8c+. Także w Padaro Stefano otworzył w ubiegłym roku The Bow 9a+. Notabene obie te drogi zdążyła już powtórzyć  fenomenalna rodaczka Ghisolfego, Laura Rogora.

Krajowych ekstremów w ogóle (nie tylko w Padaro) Stefano Ghisolfi ma dużo. We Włoszech znajduje się droga jego autorstwa Lapsus 9b (Andonno, 2015), także tu jako pierwszy powtórzył dwie inne 9b: One Slap i Qeen Line. Z kolei wiosną 2020 otworzył w Arco Beginning 9a/a+.

źródło: FB Stefano Ghisolfi
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum