2 marca 2021 14:38

Simon Gietl solo na Mittelpfeiler

25 lutego Simon Gietl przeszedł wielki klasyk Dolomitów, drogę Mittelpfeiler wariantem Mariachera. Tyrolczyk wspinał się solo z asekuracją.

Simon Gietl solo na Mittelpfeiler (fot. Simon Gietl FB)

***

Mittelpfeiler (Pilastro di Mezzo) to droga autorstwa Reinholda i Günthera Messnerów, która wiedzie na szczyt Heiligkreuzkofel (2825 m). Droga Mittelpfeiler VIII przez długi czas uchodziła za najtrudniejszą w Dolomitach. Po pierwszym przejściu Messnerów (dwudniowym) w 1968 r. czekała na powtórzenie aż 10 lat. Dokonał go zespół Heinz Mariacher – Luggi Rieser – Luisa Iovane, który ominął jednak kluczowy fragment w górnej części ściany, wyceniony na VIII. W ten sposób powstał wariant Mariachera o trudności VII.

Przebieg drogi Mittelpfeiler. Po prawej górna część ściany, rozrysowane warianty (fot. planetmountain.com / rocksports.de)

Podczas swojego solowego zimowego przejścia Simon Gietl, który zna tę drogę bardzo dobrze, zdecydował się skorzystać z tego nieco prostszego wariantu. Alpinista rozpoczął wspinaczkę o 6 rano, dolną część ściany przeszedł oryginalną linią, często omijaną ze względu na kruszyznę. Po pokonaniu trawersu i wariantu Mariachera Gietl stanął na szczycie o godzinie 14:00.

Simon Gietl po ukończeniu drogi (fot. Simon Gietl FB)

Droga Mittelpfeiler ma już przejścia zimowe, była pokonywana również solo, ale nie jest wykluczone, że to było pierwsze przejście tego słynnego filaru solo i zimą.

Michał Gurgul
źródła: planetmountain.com, Simon Gietl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum