10 marca 2021 11:47

Pierwszy zjazd wschodnią ścianą Mount Nelson

Wschodnia ściana Mount Nelson przyciąga uwagę narciarzy od wielu lat. Jednak dopiero na początku marca br. Christina Lusti i Ian McIntosh zjechali jako pierwsi tą liczącą 750 m imponującą linią.

Zjazd z Mount Nelson (fot. Christina Lusti)

***

Mount Nelson (3313 m) znajduje się w Kolumbii Brytyjskiej, na zachód od Invermere, w pobliżu ośrodka narciarskiego Panorama Mountain Resort. To jeden z wielu wysokich szczytów pasma Purcell. Popularny wśród hikersów i wspinaczy, którzy odhaczają tu często klasyki, takie jak grań południowa, wschodnia czy ściana południowo-zachodnia.

Przybliżona linia zjazdu wschodnią ścianą Mount Nelson (fot. Christina Lusti)

Pierwszy zjazd na nartach ścianą wschodnią nie otrzymał jeszcze wyceny. Wiemy tylko, że linia ma 750 m długości, a nachylenie stoku podczas większości zjazdu mieści się w przedziale 50-55 st.

McIntosh skomentował zjazd:

Jako dzieci startowaliśmy razem z Lusti w zawodach. Od kiedy zapięliśmy pierwszą parę nart, podziwialiśmy Mount Nelson. Później nasze drogi się rozeszły, dlatego tym bardziej cieszę się, że udało nam się razem spełnić to marzenie z dzieciństwa.

Zjazd z Mount Nelson (fot. Ian McIntosh – Instagram)

Jak podaje Gripped, to kolejny dobry zjazd Lusti w tym sezonie. Narciarka otworzyła przynajmniej trzy nowe linie, wśród których na szczególną uwagę zasługuje wspinaczkowo-narciarska przygoda na Gold Card Couloir (M4+ WI4 C0 60° 800 m), w Monashees.

Zjazd z Mount Nelson (fot. Ian McIntosh – Instagram)

Michał Gurgul
źródło: gripped.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum