15 marca 2021 08:23

Laura Rogora i siłowa “Groosfraba” 8c+w Padaro

W Arco coraz cieplej, a więc czas wrócić w skały. – pisze Laura Rogora. A powrót 19-letnia Włoszka zaakcentowała przejściem drogi Groosfraba 8c+.

Włoszka na “Groosfraba 8c+” (kadr z filmu)

***

Groosfraba to krótka i treściwa propozycja jaskini w Padaro. Wymyślił ją Marco Erspamer, a jako pierwszy przeszedł w ubiegłym roku Stefano Ghisolfi. Włoch trochę nad drogą namęczył, przy jednym z filmików (z prób) pisał: „to był dziesiąty raz, kiedy spadłem z tego samego ruchu. The new cave project doprowadza mnie do szaleństwa!”.  W końcu się jednak udało i po dłuższych dywagacjach co do trudności stanęło na 8c+.

Nie od dziś wiadomo, że Laura Rogora w takich siłowych formacjach sprawdza się wyśmienicie. Na jej Instagramowym profilu można obejrzeć fragment przejścia.

Tytułowa Groosfraba nie jest jedyną linią autorstwa Ghisolfiego, z którą poradziła sobie Laura Rogora. Tę najtrudniejszą zrobiła w ubiegłym sezonie. Powtórzyła, zresztą zrobiła to jako pierwsza, The Bow 9a+. Znakiem rozpoznawczym drogi jest zwariowana sekwencja, jedna z kluczowych – krzyż po kiepskich podchwytach i słabych stopniach. Całość to zaś połączenie Fine di un’epoca 8b i Omen Nomen 9a.

Na filmie inne 9a+ Włoszki. Wiosną 2020 wspięła się na Pure Dreaming Plus w Massone (Adam Ondra, 2020 ). I podobnie jak w przypadku The Bow, także tu zgarnęła pierwsze powtórzenie:

***

PS Znów aż tak długiej przerwy od skał Laura nie miała. W lutym br. pisaliśmy o pokonaniu przez nią La petite mort 8c+.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum