29 marca 2021 10:06

„King Capella” i wszystko jasne… Will Bosi otwiera w Siuranie 9b+

Zaskoczył wszystkich William Bosi, otwierając w Siuranie nowość o nazwie King Capella. Jeśli wycena się potwierdzi – Szkot postawił przy drodze aż 9b+, będzie to rzeczywiście królewska linia, nie tylko sektora, ale i całego rejonu.

Will Bosi na „King Capella” 9b+, Siurana (fot. Band of Birds)

***

Już w lutym 2020 roku Will Bosi błysnął w sektorze Capella rekordowo szybkim przejściem drogi o tej samej nazwie – La Capella 9b padła trzeciego dnia. Do tego było to jego pierwsze 9b. Widać, że styl tutejszych dróg wyraźnie Bosiemu podpasował. Niedługie, bardzo skondensowane, boulderowe wspinanie – sama La Capella ma „tylko” 15 metrów. Inne drogi podobnie, po kilkanaście metrów.

Sąsiednia La Capella 9b, Stefano Ghisolfi:
King Capella (obicie to zasługa Davida Brascó) biegnie na lewo od wspomnianego 9b, i charakterem w zasadzie nie różni się od sąsiadek. „Seria boulderów, jeden po drugim, niemniej dla mnie to kolejny poziom trudności” – mówi Szkot. I dodaje: „Jeśli wycena się potwierdzi, będzie niesamowicie, pierwsze 9b+ w Siuranie. Jeśli nie, też będzie niesamowicie, bo droga jest świetnej jakości. Mogłaby być jedną z najlepszych trudnych linii na świecie”.

King Capella jest kombinacją początkowych metrów supertrudnego projektu Have a Dream i A 2 Bandas 8b. Pierwszą z linii ubezpieczył przed pięciu laty wspomniany wyżej David Brascó, jej trudności mogą sięgać nawet 9c – przynajmniej tak przewiduje Will Bosi, który już zapowiada, że na projekt na pewno wróci.

Wygląda więc na to, że klub dżentelmenów z 9b+ na koncie zyskał nowego członka. Obok szkockiego wspinacza w elitarnym gronie zasiadają: Adam Ondra, Alex Megos (obaj mają także własne drogi 9c), Chris Sharma, Stefano Ghisolfi i Jakob Schubert.

***

PS Trzy miesiące pobytu Szkota w Katalonii zaowocowały też innymi ekstremami z liną, i nie tylko. Wśród nich są (za woguclimbing.com) między innymi:

  • Furia de Jabalí 9b, Siurana, sektor La Capella, pierwsze przejście projektu obitego przez Beto Rocasolano
  • Last Night 9a, Siurana, sektor La Capella, pierwsze przejście projektu obitego przez Daniego Andradę
  • First Ley 9a+, Margalef, sektor Laboratory
  • pierwsze przejście boulderu 8C, Siurana, sektor Flojo

źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum