12 marca 2021 08:22

„Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”

Ukazała się książka „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi” autorstwa Wojciecha Szatkowskiego. To biografia postaci wpisanej w historię Zakopanego okresu międzywojennego, wieloletniego naczelnika TOPR, narciarza, taternika.

„Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Wojciech Szatkowski, 2021

„Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Wojciech Szatkowski, 2021

„Opcio” – czyli Józef Oppenheim był z pochodzenia warszawskim Żydem. Pochodził z dość zamożnej gałęzi rodziny Oppenheimów. Porwała go w młodości działalność rewolucyjna i komunistyczna. Aresztowany, uciekł z więzienia i musiał opuścić Warszawę. Pod Tatry trafił ok. 1910 roku i został tutaj aż do tragicznej śmierci w dniu 29 stycznia 1946 roku na Krzeptówkach.

W Zakopanem okresu międzywojennego był jedną z najbardziej barwnych postaci. Kierował przez 25 lat Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (lata 1914-1939), wziął udział w ok. 70 wyprawach ratowniczych. Jako mistrz nart i turystyki narciarskiej był znanym narciarzem wysokogórskim, taternikiem, a także napisał świetny przewodnik w roku 1936. Należał do najlepszych fotografów tatrzańskich tamtego okresu, a zwłaszcza upodobał sobie fotografię zimową.  Prowadził wreszcie motocykl marki Harley-Davidson z niewielką przyczepką. Jednym z jego ulubionych miejsc w Tatrach było schronisko na Hali Pysznej. Był działaczem Polskiego Związku Narciarskiego, sędzią narciarskim i skarbnikiem w klubie SN PTT. Działał także w Klubie Wysokogórskim.

Książka Wojciecha Szatkowskiego, historyka, , autora m.in. „Goralenvolk. Historia zdrady”, obecnie pracującego w Muzeum Tatrzańskimw Zakopanem zawiera sporo nieznanych dotychczas faktów z życia Oppenheima.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.

Książka została wydana w dwóch wersjach okładki: twardej i miękkiej. Obie znajdziecie w naszej księgarni.

„Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Wojciech Szatkowski, 2021, miękka okładka

„Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Wojciech Szatkowski, 2021, miękka okładka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum