12 marca 2021 11:36

4 minuty czystej magii: 52-letni Alfredo Webber bez liny na “Panem et Circenses” 8c (8b+)

Bardzo ciekawe przejście padło we rejonie Pizarra, niedaleko Arco. 52-letni Włoch Alfredo Webber przeszedł bez asekuracji drogę Panem et Circenses 8c (8b+).

Alfredo Webber na “Panem et Circenses”, Muro di Pizarra (fot. Roni Andres)

***

Panem et Circenses to droga autorstwa samego Alfredo Webbera. Włoch otworzył ją w 2018 roku, teraz wrócił po przejście bez liny (pod ścianą ułożył dwa kraszpady). Linia biegnie delikatnie przewieszoną ścianą Muro di Pizarra  (poniżej Monte Colt), techniczną i czujną, usianą niewielkimi krawądkami i obłymi, płytkimi dziurkami. Nie ma więc miejsca na jakikolwiek błąd. Droga liczy jakieś 15 metrów długości, a trudności zdaniem Webbera opiewają na około 8c, według niektórych powtarzających 8b+.

Na filmie Alfredo Webber i Panem et Circenses z liną:

Decyzja o próbie pokonania Panem et Circenses w takim stylu nie była nagłą zachcianką. Do przejścia drogi bez asekuracji włoski wspinacz przygotowywał się fizycznie i mentalnie dwa lata, a rezultatem – jak czytamy na planetmountain.com – były „cztery minuty czystej magii”. Dobrze, że zakończyło się szczęśliwie!

O Alfredo Webberze mieliśmy okazję i przyjemność pisać w 2017 roku. 48-letni Włoch poprowadził wtedy swoją pierwszą drogę 9a. Jego wybór padł na Thunder Ribes Stefano Ghisolfiego w Massone (Arco).

***

Tu inne przejście bez liny, drogi o podobnych trudnościach, choć kompletnie innej w charakterze – w 2008 roku Dave MacLeod pokonał w ten sposób Darwin Dixit 8b+ w Margalefie:

źródło: planetmountain.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Czysta magia [7]
    Bravo! Mnie jednak najbardziej zaciekawiło jak odważny Alfredo powrócił na…

    15-03-2021
    $więty