Źle dobrane obuwie do biegania przyczyną wielu kontuzji [sponsorowany]

Bieganie to ostatnimi czasy nie tylko troska o kondycję fizyczną i zdrowie, ale też niekiedy jedyna rozrywka lub metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. Oprócz tego sport ten dostarcza nam mnóstwa endorfin, zapewniających dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Jednak – jak powszechnie wiadomo – źle dobrane buty do biegania mogą skutkować licznymi kontuzjami i uniemożliwić dalsze bieganie. Jakie kontuzje grożą biegaczom, którzy nie zadbają o dobre buty i jak znaleźć te właściwe  ? Odpowiedzi poniżej!

Źle dobre obuwie do biegania, przyczyną wielu kontuzji (fot. materiały partnera)

Jakie kontuzje mogą wywołać źle dobrane buty do biegania?

O tyle, o ile bieganie w jeansach i zwykłej koszulce polo jest jak najbardziej możliwe i nie powinno przynieść jakichkolwiek kontuzji (tylko niewygody), tak źle dobrane buty do biegania mogą być przyczyną wielu możliwych do uniknięcia urazów. Wydawać by się mogło, że biegać można zawsze i wszędzie, jednak doświadczenia ludzi, którzy biegają regularnie – żeby nie powiedzieć nałogowo – pokazują, iż na dłuższą metę bieganie w niewłaściwym obuwiu może przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Spodziewanymi kontuzjami, o których mowa wyżej, wydają się być kontuzje kostek i kolan. Oczywiście zwyrodnienia chrząstek stawowych kostek i kolan lub naderwane mięśnie i ścięgna (zwłaszcza ścięgno Achillesa!) zdarzają się dość często, jednak należy przy tym pamiętać, że człowiek biega w pozycji pionowej – wyprostowanej. Stawianie szybkich kroków powoduje, iż pięta styka się z ziemią jako pierwsza, co powoduje nacisk całego ciała, poprzez jedną nogę, na podłoże.

Jeśli stopa stawiana jest krzywo lub jeśli buty do biegania nie zapewniają odpowiedniej sprężystości lub amortyzacji, dochodzi do przeciążenia nie tylko stawów nożnych, ale też kręgosłupa (od kręgów szyjnych po lędźwiowe i krzyżowe), niewłaściwie pracują tez ramiona i barki. Najgroźniejsze jednak są zwichnięcia i mikrouszkodzenia elementów stawów biodrowych, co może prowadzić do trudnych w leczeniu zwyrodnień i kontuzji. Dlatego właśnie podstawowym zakupem dla osób, które biegają lub chcą się tej czynności podjąć, są dobre buty do biegania!

Jak dobrać buty do biegania?

Na sam początek, zanim pojawią się informacje charakteryzujące dobrze dobrane buty do biegania, należy powiedzieć, że pierwszym i chyba jedynym miejscem, w jakim należy ich szukać, jest sklep sportowy! Oczywiście w innych rodzajach sklepów również można nabyć dobre buty, jednak sklep sportowy daje pewność zakupu dedykowanego właśnie osobom biegającym! Najważniejsze jednak, by niezależnie od rodzaju sprzedawcy, wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania!

Najważniejsza w butach do joggingu jest podeszwa spodnia, ponieważ jest to pierwszy i jedyny element, który podczas biegania styka się z podłożem. Bardzo istotna jest tu odpowiednia przyczepność podczas biegania, aby nie narażać się na niepotrzebne wywrotki i skręcenia kostek! Warto zastanowić się też przy zakupie, na jakiej nawierzchni będą używane nasze buty do biegania. 

Inny rodzaj podeszwy spodniej dobiera się, jeśli biegacz porusza się głównie po asfalcie i betonie, a inny, jeśli preferuje uprawianie sportu w plenerze, na miękkiej trawie lub ziemi. Jeszcze inny rodzaj spodniej części buta kupuje się, kiedy ten typ aktywności fizycznej uprawiany jest np. na hali sportowej albo zautomatyzowanej bieżni w klubie fitness.

Właściwa amortyzacja kluczem do zdrowego biegania?

Oprócz bieżnika i materiału z jakiego wykonana jest spodnia podeszwa, bardzo istotną rolę w obuwiu sportowym pełni podeszwa właściwa. Jest to ta najbardziej widoczna i zwykle najgrubsza część podeszwy. Zapewnia ona amortyzację przy stawianiu kroków, wygodę i właściwe tłumienie wstrząsów powstałych w wyniku biegania. Osiąga się to za sprawą zastosowania odpowiednich, żelowych materiałów lub sylikonowo – żelowych poduszek powietrznych.

Działa do podobnie jak resorowanie wstrząsów w samochodzie, jednak tu gra toczy się nie tylko wygodę, ale też zdrowie. Jeśli dokładnie nie wiemy, jakie buty do biegania wybrać należy odwiedzić wyspecjalizowany sklep sportowy, który poleci nam odpowiednie buty. Jedną z polecanych marek jest np. Asics.

Asics – wyspecjalizowane buty do biegania!

Dostępne w najlepszych sklepach stacjonarnych i wyspecjalizowanym sklepie internetowym buty Asics to najlepszy wybór dla osób już uprawiających jogging lub pragnących wystartować z uprawianiem biegania! Asics polecane są nawet przez maratończyków ze względu na idealne dopasowanie. Butów nie trzeba rozchodzić, gdyż spełniają swoją funkcję od samego początku. Podeszwa jest odpowiednio ukształtowana i zapewnia idealną amortyzację. Buty do biegania Asics nie są ani przesadnie miękkie ani zbyt twarde. Zapewniają odpowiednie trzymanie i stabilizację stopy, chroniąc ją tym samym przed bolesnym i problematycznym uszkodzeniem ścięgna Achillesa!

Artykuł sponsorowany

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum