5 lutego 2021 11:14

Wypadek na K2: akcja ratunkowa po Atanasa Skatova

Różne źródła potwierdzają złe wiadomości spod K2. Podczas zejścia z obozu 3 spadł bułgarski alpinista Atanas Skatov. Prawdopodobnie zerwała się lina.

***

Większość uczestników wyprawy SST schodzi po nieudanej próbie zdobycia szczytu. Wśród nich jest doświadczony himalaista Atanas Skatov. Choć informacji nie potwierdził jeszcze kierownik wyprawy Chhang Dawa Sherpa, najprawdopodobniej doszło do groźnego upadku. Niektóre źródła wspominają o zerwanej linie poręczowej, jednak wiemy, że na niektórych odcinkach liny były zasypane i przymrożone, nie jest więc wykluczone, że przyczyna wypadku była inna. Bułgar spadł podczas zejścia, poniżej obozu 3.

Jeśli wierzyć zapisom trackera Skatova, sytuacja jest bardzo poważna:

fot. Everest Today

Grupa Szerpów wyruszyła na poszukiwania alpinisty, ma zostać użyty także helikopter, oczywiście jeśli warunki pozwolą. A te na K2 powoli zmieniają się na niekorzystne.

fot. Alpine Adventure Guides

Czekamy na potwierdzenie informacji przez kierownika wyprawy.

***

Brakuje informacji z pierwszej ręki, jednak najprawdopodobniej o szczyt walczą jeszcze John Snorri i Sadparowie (ostatnia aktualizacja trackera o godz. 3:15 – wysokość 7800 m).

Cały czas nie mamy też potwierdzenia co do pozycji i kierunku, w jakim zmierzają Juan Pablo Mohr i Tamara Lunger. Natomiast schodzi już na pewno Pasang Norbu Sherpa, który wyruszył z bazy z zamiarem wejścia na szczyt w 24 godziny.

źródła: Darío Rodríguez / Desnivel, Stefan Nestler,  Ramesh Sharma




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum