27 lutego 2021 17:12

„Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”

Ukazała się książka „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie” przedstawiająca historie ludzi, którzy chcąc realizować swoje górskie pasje, w wyniku niesprzyjających okoliczności i błędów znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu, zmuszeni walczyć o swoje życie.

„Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”, Maciej Piera, 2021

„Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”, Maciej Piera, 2021

Autorem książki jest Maciej Piera, absolwent AWF w Krakowie, popularyzator wiedzy o górach i historii ich eksploracji. Autor popularnego vloga Szczytomaniak.

Piera próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego doszło do największych tragedii górskich i czy można było ich uniknąć. Czy winny był brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, załamanie pogody czy może zwyczajny pech? Poznajemy też relacje ocalałych, uczestników akcji ratunkowych i świadków.

Dowiemy się :

  • Jak doszło do największej katastrofy lawinowej w Tatrach, w której zginęło kilkunastu uczestników kursu narciarskiego?
  • Dlaczego w stosunkowo łatwym terenie Parku Narodowego Cairngorms miała miejsce najpoważniejsza tragedia górska w Wielkiej Brytanii, w której zginęli kilkunastoletni uczniowie?
  • Jak zakończyła się wyprawa na Mount Everest, poprowadzona „okrutną drogą” przez zachodnią grań, którą jako pierwszy, bez wsparcia aparatury tlenowej, postanowił przejść Christo Prodanow?
  • Co było przyczyną dramatu wyprawy nazistowskich Niemiec na Nanga Parbat w 1934 roku, nazywanej „najdłuższą agonią w historii wspinania”?
  • Jaki był powód najtragiczniejszej katastrofy śmigłowca ratowniczego w Tatrach?

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum