11 lutego 2021 08:34

„Ściana cieni” z tytułem Best Adventure Film w Vancouver

„Ściana cieni”, film Elizy Kubarskiej, został uznany za Best Adventure Film na prestiżowym 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver (VIMFF). Grand Prix zdobył „Horse Tamer” Hamida Sardara.

Kanadyjski festiwal odbywa się od 1998 roku. To duży kilkudniowy festiwal z bogatym programem. W trudnych czasach koronawirusa jest realizowany online. Z tego względu organizatorzy zdecydowali na ogłoszenie zwycięzców wcześniej. Sam festiwal odbędzie się w dniach 19-28 lutego.

„Ściana cieni” opowiada historię spotkania alpinistów i Szerpów u podnóża jednej z najtrudniejszych himalajskich ścian: Khumbakarny, zwanej Jannu, uważanej za jedną z ostatnich świętych gór. Alpinistami są Rosjanie Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow oraz Marcin Tomaszewski.  W pierwszej fazie wyprawy towarzyszy im rodzina Szerpów. Według miejscowych wierzeń szczyt Jannu zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Jednak niepiśmienny Nada Szerpa, ojciec trójki dzieci, zdecydował się wziąć udział w wyprawie. Od 20 lat pracuje jako tragarz wysokościowy, każdego roku rozciąga liny poręczowe na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna.

„Ściana cieni”, która miała swoją polską festiwalową premierę we wrześniu 2020 roku, była nagradzana na kilku festiwalach, w tym na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Już 26 lutego film będzie miał premierę w kinach w całej Polsce.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    film [1]
    Filmu nie widziałem Ale byłem na prelekcji.To wspaniali wspinacze z…

    11-02-2021
    łojant