1 lutego 2021 17:52

Okno pogodowe na K2 i przygotowania do kolejnego ataku

Sukces Nepalczyków zaostrzył apetyt pozostałych uczestników zimowych wypraw na K2. Zapowiadane okno pogodowe pozwala myśleć o kolejnym wyjściu w górę, a może i o ataku szczytowym.

K2 (fot. Tamara Lunger FB)

***

Chhang Dawa Sherpa, kierownik dużej wyprawy międzynarodowej agencji Sevent Summits Trek:

Nasze plany powstają w oparciu o prognozy pogody, porady ekspertów i z uwzględnieniem kondycji zespołu. Jednak zimą na K2 każdy plan może zmienić się kompletnie w każdej chwili. Naszym priorytetem jest zabezpieczenie bezpiecznego powrotu z góry.

Z tym zastrzeżeniem dzisiejszy komunikat kierownika przedstawia następujący plan działania na najbliższe dni:

 • 2 lutego – niewielki opad śniegu, umiarkowany wiatr w obozie 2. Wspinacze w towarzystwie Szerpów wyruszają z bazy do obozu 1. Zespół 8 Szerpów wspina się dalej, do obozu 2.
 • 3 lutego – niewielki opad śniegu, lekki wiatr w obozie 3. Zespół Szerpów rozstawia obóz 3, pozostawia w nim depozyt butli z tlenem, sprawdza zaporęczowanie drogi i wraca do obozu 2. Pozostali uczestnicy wyprawy wspinają się do obozu 2 – niektórzy z obozu 1, inni bezpośrednio z bazy.
 • 4 lutego – brak zachmurzenia i opadów, lekki wiatr w obozie 3. Wszyscy idą do obozu 3. Po kilku godzinach odpoczynku (7300 m) uczestnicy i Szerpowie rozpoczną atak szczytowy wieczorem lub w nocy, w zależności od siły wiatru.
 • 5 lutego – brak zachmurzenia, lekki wiatr, temp ok. -55 st. C na szczycie. Plan zakłada szczytowanie tego dnia. Jest to jedyna możliwość, kolejnego dnia siła wiatru ma gwałtownie wzrosnąć.

Orientacyjne rozmieszczenie obozów na K2 (fot. Chhang Dawa Sherpa)

Prognoza dla 7000 m:

źródło: mountain-forecast.com

Prognoza dla szczytu K2 (8612 m):

źródło: mountain-forecast.com

Wśród uczestników wyprawy są Polacy, Magdalena Gorzkowska i Oswald Rodrigo Pereira. Gorzkowska potwierdziła dzisiaj chęć wspinaczki i plan działania zbliżony do tego, który przedstawił kierownik SST. Pisze również o problemach z żołądkiem:

No i wyklarowało nam się okno pogodowe. Może w nie najlepszym dla mnie momencie, bo akurat wczoraj cały dzień spędziłam na wymiotowaniu 🥴 Dziś czuje się lepiej i powoli dochodzę do siebie. 

Poprawę pogody ma zamiar wykorzystać również wyprawa Johna Snorriego (w składzie jest Muhammad Ali Sadpara, jego syn Sajidem Ali i dwóch Szerpów). Alpiniści zdołali uzupełnić/odzyskać utracony sprzęt – maski i regulatory do aparatów tlenowych. Nie znamy szczegółowego planu akcji tej wyprawy.

Część uczestników wyprawy SST (fot. Chhang Dawa Sherpa)

Plan SST zakłada atak szczytowy bezpośrednio z obozu 3, nie będzie obozu 4. Aklimatyzacja wielu uczestników tej wyprawy jest niewystarczająca, pomimo korzystania z aparatów tlenowych szybkie wejście według powyższego planu wymagałoby bardzo dobrego przygotowania i kondycji fizycznej. Podobnie jak każda akcja w górach najwyższych i ta nie będzie pozbawiona ryzyka, wydaje się nawet, że ryzyko w tym przypadku może być znacznie większe.

Michał Gurgul
źródła: Chhang Dawa Sherpa, Magdalena Gorzkowska, Johna Snorri 
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  K2 dla Magdy [97]
  Chiba będzie szczytowanie

  1-02-2021
  łojant