22 lutego 2021 15:56

Nowa droga zespołu GMHM na zachodniej ścianie Aiguille du Petit Dru

Francuscy alpiniści wchodzący w skład militarnej grupy GMHM (Groupe Militaire de Haute Montagne): Léo Billon, Sébastien Ratel i Jordi Noguere, oraz Thomas Auvaro wytyczyli nową drogę na słynnej zachodniej ścianie Aiguille du Petit Dru.

Nowa droga zespołu Gmhm na zachodniej ścianie Aiguille du Petit Dru (fot. gmhm.fr)

***

GMHM to grupa wojskowych speców bazująca w École Militaire de Haute Montagne w Chamonix – ośrodku szkoleniowym Armii Francuskiej, w którym żołnierze przygotowują się do działań w ekstremalnym zimnie i w terenie wysokogórskim. Członkowie grupy to doświadczeni alpiniści, którzy na swoim koncie mają wiele świetnych przejść w górach na całym świecie.

Wcześniej w lutym zespół otworzył nową drogę na północno-zachodniej ścianie Aiguille de Blaitière (3522 m). W ciągu trzech dni powstała droga Blast M7+, 700 m.

Jako kolejny cel alpiniści obrali jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Alp, Aiguille du Petit Dru (3733 m). Jego imponujące ściany, północna i zachodnia, liczą odpowiednio 850 i 1100 m wysokości. Ścianę zachodnią jako pierwsi pokonali Francuzi w 1952 r. Ich droga omijała lewą stroną przewieszoną część ściany, a więc kluczowe trudności. Direttissimę poprowadzili w 1965 r. amerykańscy wspinacze z doliny Yosemite (J. Harlin i R. Robins). Osiągnięcie to było wielkim sukcesem, przewodnik Vallota określił ich drogę jako wymagającą zastosowania „najbardziej wyrafinowanej” techniki sztucznych ułatwień. Na pierwsze powtórzenie droga czekała 10 lat. Pierwsze zimowe przejście direttissimy ściany zachodniej jest dziełem Polaków: Zbigniewa Wacha, Piotra Malinowskiego, Mariana Piekutowskiego i Jana Wolfa.

Niestety, wiele historycznych dróg na Petit Dru uległo zniszczeniu na skutek serii obrywów, które rozpoczęły się w 1997 r. Apogeum kataklizmu miało miejsce na przełomie czerwca i lipca 2005 r.

Zachodnia ściana Petit Dru (maj 2006), w prawej części widać wyraźne ślady obrywu (fot. Wikipedia)

Wśród zniszczonych dróg znalazł się m.in. sławny południowo-zachodni filar, zwany Filarem Bonattiego, pokonany przez Włocha podczas samotnej pięciodniowej wspinaczki w 1955 r.

Obryw zniszczył stare drogi, ale otworzył nowe pole do eksploracji dla kolejnych mocnych wspinaczy. W 2007 r. jedną z pierwszych linii w „na nowo” dziewiczej skale otworzyli Martial Dumas i Jean-Yves Fredericksen. Po sześciu dniach wspinaczki, głównie techniką hakową, alpiniści zdobyli szczyt. Powstała droga Les Papas 6b/A3.

Alpiniści grupy Ghmh dostrzegli potencjał wytyczenia nowej drogi wiodącej właśnie tym terenem. Wspinaczka rozpoczęła się w czwartek rano, a akcję można było śledzić na żywo na kanale grupy na You Tubie. Oto dostępne nagrania z kolejnych dni:

19 lutego:
20 lutego:
21 lutego:
Wczoraj, po 4 dniach, czwórka alpinistów dotarła na szczyt. Z oficjalnego komunikatu GMHM wynika, że alpiniści muszą spędzić jeszcze jedną noc w okolicach szczytu przed rozpoczęciem zjazdów. Dzisiaj zespół powinien wrócić do Chomonix.

Trudności drogi szacuje się na M8. Czekamy na potwierdzenie i więcej informacji.

Michał Gurgul
źródła: gmhm.fr, Summitpost, archiwa wspinanie.pl, JKW, ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum