4 lutego 2021 12:06

“Not a competition, it’s just an attempt” – Pasang Norbu próbuje wejść na K2 w 24 godziny

6:30 czasu pakistańskiego (2:30 w Polsce), z bazy pod K2 wyrusza Pasang Norbu Sherpa, członek ekipy Seven Summits Trek. Wyrusza znacznie później niż inni uczestnicy wyprawy, bo na szczyt zamierza dotrzeć w 24 godziny.

Pasang Norbu Sherpa (fot. Chhang Dawa Sherpa)

***

Prognozy okazały się trafne, otworzyło się zapowiadane okno pogodowe, dzisiaj prędkość wiatru na K2 jest niespotykanie niska, wynosi 10 km/h dla szczytu. Jutro do południa ma być podobnie, po południu prędkość wiatru wzrośnie według prognoz do 25 km/h. Od soboty warunki w okolicach szczytu będą wracać do zimowej normy K2 – prędkość wiatru 90 km/h i więcej w kolejnych dniach.

Pasang Norbu Sherpa postanowił wykorzystać krótkie okno pogodowe na swój sposób – sprintem z bazy na szczyt. Szerpa wyruszył z bazy 4 lutego o godzinie 6:30 z zamiarem wejścia na szczyt w ciągu 24 godzin i powrotu przed załamaniem pogody. Taka strategia wydaje się bardzo ryzykowna i oczywiście wymagająca niewiarygodnej kondycji fizycznej. Niemniej póki co tempo Pasanga jest dobre – alpinista dotarł do wysokiego obozu 2. (6670 m) o godzinie 13:25 lokalnego czasu.

Pasang Norbu Sherpa powyżej obozu 2. na K2 (fot. Chhang Dawa Sherpa)

Informację o tym wejściu podał godzinę temu kierownik SST Chhang Dawa Sherpa, podkreślając:

Not a competition, it’s just an attempt [to nie rywalizacja, to tylko próba].

Tymczasem na K2 działa kilka zespołów. Teoretycznie w najlepszej sytuacji znajduje się Juan Pablo Mohr i Tamara Lunger (jeśli nadal mu towarzyszy, nie mamy potwierdzenia), którzy ok. 14:00 czasu lokalnego byli na wysokości ok. 7300 m, czyli w okolicach normalnego obozu 3. Jeśli ten zespół planuje atakować dalej, ma szansę odpocząć i wieczorem lub w nocy wyruszyć w górę.

W nieco gorszej sytuacji znajduje się John Snorri, który o podobnej porze był jeszcze nieco poniżej 7000 m. Tempo jego zespołu wydaje się dość wolne, przez co czasu na odpoczynek przed kontynuacją akcji powyżej obozu 3 może być mało.

Niedawno otrzymaliśmy też informację o powodach zakończenia wyprawy przez Magdalenę Gorzkowską:

Michał Gurgul
źródła: Chhang Dawa Sherpa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum