11 lutego 2021 18:01

Manaslu: kolejna próba [aktualizacja]

Himalaiści z wyprawy Simone Moro i Alexa Txikona odczekali swoje w bazie pod Manaslu i pomimo jeszcze ciągle trudnych warunków wyruszyli w górę. Według prognoz okno pogodowe ma się otworzyć 14 lutego.

***

Podczas ostatniej rotacji wspinacze zaporęczowali nowy wariant drogi na Manaslu, który obchodzi ogromną szczelinę lodową. Wysokość jaką osiągnął podczas ostatniego wyjścia zespół prowadzony przez Alexa Txikona to 6650 m – do obozu 3 pozostał już niedługi i prawdopodobnie łatwy odcinek.

Po dniach niepogody i silnego wiatru, który zniszczył częściowo bazę, wspinacze wznowili akcję na Manaslu.

Śnieżyca w bazie pod Manaslu (fot. Simone Moro)

Wczoraj wieczorem Simone Moro relacjonował progres pierwszego zespołu:

9 lutego Alex Txikon, Cheppal i Gelum dotarli do obozu 1, jednak podejście było powolne i trudne ze względu na śnieżycę i silny mróz. Wspinacze musieli ponownie przecierać szlak. 10 lutego tej grupie nie udało się zrealizować planu wyjścia z obozu 1 ze względu na śnieżycę.

Dzisiaj niebo nad Manaslu rozpogodziło się. Moro wraz ze swoim zespołem wyruszył w górę, by dołączyć do pozostałych w obozie 2. Zespół wspierający himalaistów z bazy podał informację:

Podziwiamy z bazy wspinaczy, którzy jak mrówki pną się w górę ośnieżonych stoków. Widzimy jak krok za krokiem torują w świeżym śniegu. Ilość śniegu, która spadła w ciągu ostatnich dni, jest na tyle duża, że zespół musiał założyć obóz 2 nieco niżej.

Wspinacze ponownie toruję drogę na Manaslu (fot. Alex Txikon FB)

Lawina dostrzeżona z bazy pod Manaslu (fot. Alex Txikon FB)

[aktualizacja, 11.02 21:48] Ostatni komunikat na FB Simone brzmi:

Simone wyruszył zgodnie z planem dzisiaj rano z bazy i dotarł do obozu 1. Jest bardzo dużo śniegu, ale nie miał on z tym problemem – podchodził w rakietach śnieżnych. Reszta zespołu – Alex [Txikon], Iñaki [Álvarez] i Szerpowie – powinni byli dojść do obozu 2, ale z powodu dużej ilości śniegu zmuszeni byli do biwaku ok. 300 metrów powyżej obozu 1. Simone będzie spał w C1 i jutro dołączy do reszty zespołu, który powinien w międzyczasie osiągnąć obóz 2.

Michał Gurgul
źródła: Alex Txikon, Simone Moro

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum