14 lutego 2021 13:35

“Livin’ Large” w Rocklands: maestria przechwytów [FILM]

Na załączonym filmie widać całą powagę i elegancję jednej z najtrudniejszych linii autorstwa fińskiego wirtuoza boulderingu Nalle HukkataivalaLivin’ Large w Rocklands (w sektorze Champagne). Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że to jeden z najpiękniejszych problemów na świecie.

Wspina się Shawn Raboutou, do którego należy drugie powtórzenie z jesieni 2019 roku (wersja uncut, produkcja Mellow):

***

Livin’ Large Nalle Hukkataival wytyczył już blisko 11 lat temu. Wysoki na jakieś 7-8 metrów kant to kwintesencja ultra technicznego wspinania. Ciąg misternych przechwytów, z których kluczowe to te w górnej partii – co sprawia, że highball jest jeszcze bardziej honorny. Fin ocenił trudności Livin’ Large na 8C, podobnie James Webb, który wspiął się na top dopiero po 6 latach od autorskiego przejścia. Z kolei Shawn Raboutou docenił trudności i postawił 8C+. Choć szczerze mówiąc, wycena to w przypadku Livin’ Large zdecydowanie nie jest najważniejsza.

Shawn Raboutou na “Livin’ Large” (fot. Keenan Takahash)

Shawn Raboutou to oczywiście pierwsza liga boulderingu. Z najtrudniejszych przejść Amerykanina wymieńmy choćby niedawne, z końca 2020 roku, autorskie Big Z 8C+ w Tahoe Mountain. A z wcześniejszych, poza Livin’ Large, Creature from the Black Lagoon 8C+ w Rocky Mountain National Park i pierwsze przejście Off the Wagon w wersji z niższym startem 8C+ w dolinie Bavona.

źródło: Mellow, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum