25 lutego 2021 11:48

Laura Rogora na „La petite mort” 8c+

Włoszka Laura Rogora pochwaliła się na swoim profilu kolejnym cennym przejściem. 19-latka poprowadziła La petite mort 8c+. 

Laura Rogora w kluczowym miejscu „La petite mort” 8c+ (fot. Andrea Donato)

***

Laura o La petite mort 8c+ (Pietrasecca) pisze tak:

Po raz pierwszy próbowałam tej drogi trzy lata temu i wtedy wydała mi się o wiele trudniejsza niż oryginalna wersja La morte, ale wczoraj poszło niezwykle szybko i po jednej wstawce, aby sprawdzić ruchy, wpięłam się do łańcuchu bestii Bertranda Lemaire’a.

Co do wyceny, Włoszka twierdzi, że właściwe dla drogi wydaje się nietrudne 8c+.

Jeśli myśleć o fenomenie włoskiego wspinania ostatnich lat, to natychmiast na myśl przychodzi nazwisko 19-latki. O tym, że we wspinaniu pojawił się wielki talent, świadczyło już pokonanie przez Rogorę w 2014 roku drogi Grandi Gesti 9a w Sperlondze. Od tamtego czasu z roku na rok Laura potwierdzała, że ma nieprzeciętny talent. Wyjątkowo owocny w jej wykonaniu był ubiegły sezon, wspięła się wtedy między innymi na Ali Hulk sit extension total 9b w Ali Babie (Rodellar), Pure Dreaming Plus 9a+ w Arco i The Bow 9a+ w Padaro, także Arco (Laura zrobiła pierwsze powtórzenie drogi swojego rodaka Stefana Ghisolfiego).

Laura Rogora będzie też reprezentować włoskie barwy na zbliżających się Igrzyskach w Tokio (23 lipca – 8 sierpnia 2021). A że szanse na medal ma niemałe, świadczy choćby pierwsze seniorskie zwycięstwo, jakie odniosła w Pucharze Świata 2020 w Briançon (zresztą jedynym rozegranym w ubiegłym sezonie).

Na „L’arte di salire in alto” 8c (fot. Alexandra Ladurner)

PS Cenne, bo rzadkie, są też takie linie w kapowniku Włoszki jak choćby historyczna płyta L’arte di salire in alto, jedna z pierwszych dróg 8c we Włoszech (zdjęcie powyżej). Znajduje się w rejonie La Celva, a otworzył ją w 1992 roku Rolando Larcher.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum