11 lutego 2021 20:38

Koniec wyprawy SST i ewentualne poszukiwania zaginionych

Abstrahując od kontrowersji i burzliwych dyskusji, wiele osób przeżyło tej zimy na K2 wielką przygodę, były momenty napięcia, oczekiwania, walki i szczęścia. Był wielki sukces. Nie obyło się również bez tragedii, niestety tym razem wyjątkowo licznych. Teraz kierownik Seven Summit Treks zarządził odwrót, dolina lodowca Godwin Austen powoli pustoszeje. W bazie jest teraz kilka osób oraz dwójka pakistańskich wspinaczy, którzy czekają na poprawę pogody, by wznowić poszukiwania zaginionego zespołu Snorri-Sadpara-Mohr.

Zakończenie zimowej wyprawy SST na K2 (fot. Chhang Dawa Sherpa)

***

9 lutego 2021 r., kierownik dużej wyprawy międzynarodowej Seven Summits Trek, Chhang Dawa Sherpa podał wiadomość:

Z powodu przedłużającego się okresu złej pogody i złych prognoz na kolejnych 7 dni kończymy wyprawę. Zwijamy obóz i ruszamy w kierunku Skardu.

Tego samego dnia do bazy wysuniętej przenieśli się Pakistańczycy Imtiaz Hussein i Akbar Ali (kuzyn i bratanek Aliego Sadpary), którzy podczas wcześniejszej próby poszukiwań dotarli do obozu 2, jednak niepogoda zmusiła ich do odwrotu. Teraz liczą na kolejną szansę wyjścia w górę, gdy tylko pogoda na to pozwoli. W bazie pozostał kucharz i osoby obsługujące wyprawę (agencja Jasmine Tours). 

Zła pogoda uniemożliwiła kolejne poszukiwania przy pomocy helikopterów. W planach są jeszcze dalsze poszukiwania zaginionych, których Sajid Ali Sadpara widział po raz ostatni w zeszły piątek (5 lutego) w okolicach Bottlenecka na wysokości ok. 8200 m.

W akcję poszukiwawczą mocno starają się zaangażować władze pakistańskie. Kompletowany jest zespół, w którego skład ma wchodzić co najmniej 4 HAPsów (High Altitude Porters) oraz podobna liczba ratowników. Ekipa ma ruszyć w górę, gdy tylko zwiad lotniczy zlokalizuje jakieś ślady, ekwipunek lub ciała zaginionych himalaistów.

Michał Gurgul
źródła: Dawn.com, Stefan Nestler, Chhang Dawa Sherpa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum