3 lutego 2021 16:33

K2: akcja trwa [aktualizacja]

Zgodnie z zapowiedziami wczoraj z bazy pod K2 w kierunku szczytu wyruszyli uczestnicy zimowej wyprawy SST. Dzisiaj rano swój atak zaczął również zespół Snorri-Sadparowie. Śledzimy ich postępy.

***

Najwięcej informacji pojawiło się dzisiaj po południu (czasu polskiego) na profilu FB Johna Snorriego. Zespół Islandczyka dotarł w dobrej kondycji do niskiego obozu 2 (wysokość ok. 6550 m – pod kominem House’a). Alpiniści zamierzają wyruszyć dalej jutro o 8:00 czasu lokalnego, przejść komin i Czarną Piramidę, po czym zatrzymać się na odpoczynek w obozie 3 (7350 m).

Teoretycznie taka strategia może pomóc zaoszczędzić siły, nie zapominajmy jednak, że to wyścig z czasem. Okno pogodowe zamyka się w piątek, później ma pojawić się bardzo silny wiatr, a z trójki do szczytu jeszcze daleko. 

W swojej krótkiej relacji Snorri napisał też o spadających kamieniach. Jeden z nich trafił go w kask – bez konsekwencji, natomiast mniej szczęścia miał uczestnik wyprawy SST, który oberwał w ramię. Poszkodowany wspinacz jest również w obozie 2. Część uczestników wyprawy SST zrezygnowała z ataku właśnie ze względu na to zagrożenie. W relacji na oficjalnym profilu wyprawy Islandczyka czytamy również:

John Snorri nabawił się małego odmrożenia jednego z palców, ale potwierdza, że wszystko jest w porządku – ma ze sobą odpowiednie leki, które pozwalają mu kontrolować tę dolegliwość. Ali i jego syn Saijid czują się dobrze. Na pobliskim Broad Peaku schodziło dzisiaj dużo lawin.

Orientacyjne rozmieszczenie obozów na K2 (fot. Chhang Dawa Sherpa)

Według Everest Today do obozu 2 dotarła również Magdalena Gorzkowska. Póki co nie mamy jednak pewności, ponieważ jej tracker – ze względu na błąd lub awarię – pokazuje od wczoraj tę samą pozycję. Najprawdopodobniej w górę idą również inni uczestnicy wyprawy STT: Colin O’Brady, Jon Kedrowski, Atanas Skatov i Antonis Sykaris. Łącznie ze wspomagającymi ich Szerpami na K2 może być w tej chwili ok. 20 osób.

[aktualizacja]

Kierownik STT, Chhang Dawa Sherpa podał przed chwilą aktualne pozycje uczestników wyprawy:

Z powyższego wynika, że do bazy zawróciła spora grupa, w tym Magdalena Gorzkowska i Oswald Rodrigo Pereira. W świetle nowych informacji wcześniejsze doniesienia o niskim obozie 2 wydają się mniej prawdopodobne.

 

Tracker Juana Pablo Mohra – 3 luty 2021, godzina 10:34

Najwyżej w tej chwili znajduje się zespół Tamara LungerJuan Pablo Mohr. Już przed południem czasu polskiego tracker Chilijczyka pokazywał wysokość ok. 6960 m – według doniesień Everest Today para alpinistów dotarła do obozu 3, biorąc jednak pod uwagę wskazanie trackera trzeba być ostrożnym w takim stwierdzeniu. Raczej chodzi o bardzo niską „trójkę” – właściwa jest na 7350 m.

Wiadomość Chhang Dawa Sherpy potwierdza nasze przypuszczenia. Lunger i Mohr nocują w niskiej „trójce” na 6970 m.

Michał Gurgul
źródła: Everest Today, FB alpinistów
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum