12 lutego 2021 14:56

Jorge Díaz-Rullo z sukcesem na “La Rambli”

Jorge Díaz-Rullo, jeden z najaktywniejszych hiszpańskich wspinaczy ostatnich kilku lat, powtórzył sławę sektora El Pati w Siuranie – La Ramblę 9a+.

Jorge Díaz-Rullo na “La Rambli” 9a+ (fot. Javi Pec)

***

Przy La Rambli uzbierało się już 28 przejść (jest wśród nich także polskie prowadzenie, Piotrka Schaba). Jasne było, że prędzej czy później z tak znaną i cenioną drogą upora się także Jorge Díaz-Rullo. W końcu 21-letni Hiszpan ma już na koncie kilka trudniejszych dróg.

W komentarzu do przejścia Jorge pisze między innymi:

Zawsze chciałem wspiąć się na tę symboliczną i niesamowitą drogę w Siuranie 😃💎

Próbowałem jej 4 lata temu, ale wtedy była poza moim zasięgiem, w tym roku postanowiłem znów spróbować i prawda jest taka, że poszło zaskakująco szybko! Tym razem 8 prób 🙌 Chociaż rozłożonych w czasie ze względu na słabe warunki…

Początki jednej z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najczęściej chodzonych 9a+ na świecie (na podium mieszczą się jeszcze Biographie w Céüse i Papichulo w Olianie) sięgają 1994 roku, wtedy oryginalną wersję drogi przeszedł Niemiec Alex Huber, oceniając trudności na 8c+. W 2003 roku przedłużył ją Ramón Julian Puigblanque, podnosząc wycenę do 9a+. Na liście powtarzających jest Amerykanka Margo Hayes, która prowadząc La Ramblę otworzyła innym kobietom drogę do stopnia 9a+.

Poniżej najtrudniejsze drogi, jakie poprowadził dotąd Jorge Díaz-Rullo:

  • La Planta de Shiva 9b, Villanueva del Rosario, 2019  (piąte przejście drogi Adama Ondry)
  • Ali Hulk Extension Total sit start 9b, Rodellar , 2019 (pierwsze powtórzenie drogi Jonatana Flora)
  • Las Meninas R2 9a+/b, Rodellar, 2020 (pierwsze przejście)
  • El Bon Combat 9b, Cova de Ocell, 2020 (czwarte przejście)

I jeszcze z tegorocznych przejść Hiszpana: The Wheel of Life z Madrytu: Jorge Díaz-Rullo robi pierwsze powtórzenie “Trinity” 8C.

źródło: FB, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum