19 lutego 2021 17:16

Już blisko 30… “La Rambla” tym razem dla Jonatana Flora

Wieści z hiszpańskich skał. Padło 29. przejście La Rambli 9a+ w Siuranie. To bezapelacyjnie najczęściej powtarzane 9a+ na świecie. A ostatni w łańcuchu zameldował się Jonatan Flor.

Jonatan Flor na “La Rambli” (fot. Javi Pec)

***

Jonatan Flor poprowadził La Ramblę jakiś tydzień po tym, jak sztuki tej dokonał jego rodak Jorge Díaz-Rullo. Przez pewien czas pracowali zresztą nad drogą wspólnie, wymieniając się patentami. Flor po sukcesie w El Pati napisał:

Marzenie się spełniło, udało mi się wspiąć na mityczną drogę w El Pati, w Siuranie. To był ciężki proces, pełen wzlotów i upadków, ale ostatecznie długa praca zaprocentowała.

Wygląda na to, że niedługo przy La Rambli pojawi się 30 przejść. W końcu chętnych nie brakuje… Jonatan dopisał się do złotej listy jako 29 (pierwszy drogę poprowadził Ramón Julian Puigblanque w roku 2003, oryginalna, krótsza wersja to zasługa Alexa Hubera z 1994 r.). Wciąż jedyne kobiece przejście dzierży Amerykanka Margo Hayes (2017), ale od dawna regularnie – nie inaczej jest w tym sezonie – na drogę wraca uparcie Francuzka Alizée Dufraisse. Może tym razem…

Margo Hayes na “La Rambli” 9a+ (fot. Greg Mionske)

Jonatan Flor, podobnie jak wspomniany Jorge Díaz-Rullo, to od kilku sezonów główni aktorzy hiszpańskiego wspinania. Flor ma już poprowadzone dwie drogi o trudnościach 9b – w 2019 padło Ali Hulk Extension Total sit start w Rodellarze (Ali Baba), a w 2020 La Planta de Shiva w Villanueva del Rosario. Również w 2020 Hiszpan jako pierwszy powtórzył Las Meninas ext. 9a+/b w Rodellarze autorstwa Díaza-Rullo.

źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum