17 lutego 2021 12:55

Niesamowita historia Tenzinga Norgaya będzie przeniesiona na ekran

W 60. rocznicę pierwszego wejścia na Everest Janusz Kurczab pisał: „29 maja 1953 roku na wierzchołku Mount Everestu (8848 m) stanęli Edmund Hillary i Tenzing Norgay – członkowie brytyjskiej wyprawy kierowanej przez 42-letniego pułkownika armii brytyjskiej Johna Hunta. Dobiegła w ten sposób końca licząca 22 lata epopeja brytyjskich bojów o najwyższy szczyt świata”. Właśnie powstaje film (Netflix) na podstawie biografii Tenzinga Norgaya (1914-1986) pióra Eda Douglasa, za kamerą stanie Jennifer Peedom.

Hillary i Tenzing w okolicy obozu IX w czasie I wejścia na Everest (fot. Alfred Gregory)

***

Scenariusz na podstawie książki Tenzing: Hero of Everest Eda Douglasa napisał Australijczyk Luke Davies, laureat nagrody BAFTA, na koncie ma też nominację do Oscara za scenariusz do filmu Lion. Za kamerą stanie australijska reżyserka Jennifer Peedom, autorka między innymi nagradzanych obrazów Sherpa i Mountain. Z kolei za produkcję odpowiadać będzie firma Baracka i Michelle Obamów. Film pokazany zostanie na platformie Netflix.

Ed Douglas nie kryje zadowolenia:

Jestem naprawdę podekscytowany, że niesamowita historia Tenzinga z Everestu zostaje przeniesiona na ekran. To wspaniały moment. Tenzing przełamał wiele barier, by móc wejść na najwyższy szczyt świata. Cieszę się też, że reżyserować będzie Jen Peedom; zna tę górę równie dobrze jak jego.

Na koniec raz jeszcze Janusz Kurczab:

Zwycięska wyprawa Hunta stała się na wiele lat przykładem znakomitej organizacji, dbałości o jakość sprzętu, właściwego planowania i kierowania akcją, wreszcie konsekwentnego wykorzystywania dobrodziejstw aparatury tlenowej. Ale przy tym wszystkim ostatnie słowo należało do ludzi. Alpiniści wykazali wysokie kwalifikacje, znakomite przygotowanie i zdyscyplinowanie. Świetnie pracowali tragarze wysokościowi. Hillary i Tenzing byli tymi, którzy stanęli na szczycie, ale nigdy dotąd nie było bliższe prawdy stwierdzenie, że wieńczyli oni tylko trud całej drużyny. I nie tylko(…)

źródło: ukclimbing.com, davidgodwinassociates.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum