18 lutego 2021 10:15

Datça – wspinaczkowa perła Turcji. Uroki jaskini odkrywa Solveig Korherr

Wspinaczkowa perła – tak mówi się o olbrzymiej jaskini Can Baba w Datça, w południowo –zachodniej części Turcji. Uroki tego wyjątkowego miejsca odkrywa od blisko miesiąca Niemka Solveig Korherr.

Solveig Korherr na drodze „Zor” 8c (fot. Jon Shen)

***

W tureckich skałach Solveig Korherr wspina się już od jakichś dwóch miesięcy, w tym w samej grocie w Datça spędziła blisko miesiąc. Szczęśliwie, jak mówi Niemka, w Turcji nie ma oficjalnych zakazów dla przyjezdnych, przy tym Datça znajduje się raczej na uboczu popularnych i tłumnie odwiedzanych tureckich rejonów.

Datça (fot. Instagram / Mümin Karabaş)

Najnowszą zdobyczą 22-latki w przepastnej grocie jest droga Zor 8c. „To naprawdę magiczne miejsce” – mówi o bajecznie urzeźbionej jaskini Solveig Korherr, a o samej drodze Zor, nad którą spędziła 8-9 dni, pisze tak:

Przewieszony, boulderowy wyciag 8b+ (to droga Fort comme un Tuc – red.) przechodzący w wytrzymałościowe wspinanie. Dolna partia mi nie leżała, musiałam wytrwać wiele dni mimo bardzo mokrych chwytów i wycieku, zanim znalazłam patent, który mi pasuje. Jestem naprawdę szczęśliwa, że się udało :).

Na filmie Niemka i droga Zor (a przy okazji, pierwsze kobiece przejście, z 2017 roku, należy do Duygu Haug. Haug jest też pierwszą Turczynką, która poprowadziła 8c):

Już po przejściu Zor Niemka wspięła się między innymi na A Muerte Bicho 8b+:

To chyba jedna z najdłuższych sportowych dróg, po jakich się dotąd wspinałam, 55 metrów. Wspinaczka po tych wszystkich stalaktytach i tufach z kilkoma boulderami pomiędzy była dziką podróżą!

***

Turcja jest jednym z najmodniejszych wspinaczkowych kierunków w ostatnich latach. Mimo że nie ma tam jeszcze ekstremów na miarę tych z Hiszpanii czy Francji, do Turcji zjeżdżają coraz częściej także topowi wspinacze. Pod koniec ubiegłego roku po raz pierwszy zawitał tu Alex Megos, a efektem jest między innymi pierwsze tureckie 9a – Turkish Haircut w Çitdibi (Geyikbayiri, Antalya). Niemiec jako pierwszy rozwiązał projekt Klemena Bečana.

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum