22 lutego 2021 07:53

Datça: Ida Kupś i Solveig Korherr na “Turkish Moon” 8c

Kolejne wieści napływają z tureckiej jaskini Can Baba (Datça). Ostatnio pisaliśmy o pokonaniu drogi Zor 8c przez Niemkę Solveig Korherr. Tym razem o jeszcze jednej linii w tych trudnościach – Turkish Moon, tym razem także z polskim akcentem.

Niemka na “A Muerte Bicho“ 8b+, Can Baba, Datça (fot. Jon Shen)

***

30-metrowa Turkish Moon, biegnąca w jaskini Can Baba (tam gdzie wytyczono najtrudniejsze drogi rejonu), poddała się w ostatnich dniach dwóm dziewczynom. Pokonały ją wspomniana Solveig Korherr i Ida Kupś (Scarpa Team Polska, Black Diamond EDGE Poland, KS Korona). Droga autorstwa Wernera Luneau i Adriena Boulona uchodzi za jedną z najlepszych w jaskini, co zresztą podkreślają w komentarzach i Solveig i Ida.

Zbliżenie na Can Baba – na pierwszym planie Seb Bouin ze swoją mamą, w 2018 Francuz wytyczył w jaskini Lily’s Eye 8c+ (po powtórzeniu Jérôme’a Pouvreau 8c):

***

Dla Idy to czwarta droga wyceniona na 8c. Pierwszy raz z takimi trudnościami zetknęła się w 2017 roku w Santa Linya – przeszła wówczas Fabelitę. Dwa lata później sięgnęła po jeden z klasyków Oliany – Fish Eye. Z kolei w ubiegłym roku w Verdon, w grocie Ramirole, padła Spanish Caravane.

źródło: 8a.nu, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum