9 lutego 2021 10:31

Wielki projekt Bleau zrobiony. „The Big Island assis” otwiera Simon Lorenzi

Kolejny rozdział do The Big Island został właśnie dopisany. Chrapkę na pierwsze przejście wariantu SD do klasyka Bleau miało wielu z czołówki, tymczasem wszystkich uprzedził Simon Lorenzi. Póki co Belg napisał: Big Island assis » FA ✅  Więcej szczegółów poda, jak tylko ochłonie ;).

Simon Lorenzi – bohater Bleau (fot. Gilles Charlier)

***

Pomysł na dodanie niższego startu do boulderu w Coquibus Rumont pojawił się w zasadzie wkrótce po otwarciu przez Vincenta Pochona w 2010 roku dłuższej wersji do The Island (8B+)  – Francuz dołożył do oryginału dwa dodatkowe ruchy, w efekcie powstało The Big Island. Co oznacza sit start? Dodanie kolejnych 8-10 ruchów trawersujących od lewej do Big Island.

Simon Lorenzi – sesja z jesieni 2020 (fot. Lucien Martinez)

Póki co Simon Lorenzi nie podał jeszcze szczegółów i nie zaproponował wyceny. Można się jednak spodziewać, że powstała linia na miarę 8C+, a całkiem możliwe, że i więcej. O trudnościach wspominali między innymi Jan Hojer i James Webb. Ten ostatni mówił między innymi tak:

Sit start jest niesamowitym projektem! Dla mnie sam dół ma co najmniej 8B+ i być może jest nawet trudniejszy niż samo The Big Island. Startowa sekwencja (moją metodą 10 ruchów) jest bardzo siłowa i zarazem techniczna z trikowym klinowaniem kolana. Kiedy dochodzisz do wersji ze stania, musisz wziąć głęboki oddech i bez jakiegokolwiek restu robisz Big Island.

Próbuje Jan Hojer, rok 2017:

Ostatnie słowo należy oczywiście do Belga. Czekamy zatem na szerszy komentarz, będzie też film. Dodajmy tylko, że samo The Big Island Simon Lorenzi zrobił jesienią ubiegłego roku, uporał się z nim bardzo szybko – po dwóch sesjach było po wszystkim. Pisał wtedy: „nie sądzę, by Big Island było trudniejsze niż The Island. Podobnie zdanie mają tegoroczni pogromcy, Lucien Martinez i Antoine Kauffmann.

***

Najtrudniejszy problem Fontainebleau zaproponował w 2019 roku bosonogi Charles Albert – powstało wówczas No Kpote Only, jeden z dwóch boulderów na świecie anonsowanych jako 9A (obok Burden of Dreams Nalle Hukkataivala). Tyle że po powtórzeniach Ryohei Kameyamy i Nicolasa Pelorsona wycena spadła. Big Island assis ma więc szansę na tytuł największego ekstremu w Bleau.

źródło: Fanatic Climbing, Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum