11 lutego 2021 07:01

Za nami 14. zawody im. Kuby Soińskiego – Night Vertical Race

W ostatnią sobotę 6 lutego na stokach Skrzycznego w Szczyrku odbyła się 1. edycja Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim AD 2021. W tych trudnych COVID-owych czasach udało się przeprowadzić bezpieczne zawody, co należy uznać za największy sukces imprezy.

Na starcie (fot. Rysiek Krakowczak)

***

Przygotowana przez Klub Skialpinistyczny Kandahar trasa verticalu (skrócona nieznacznie z powodu braku śniegu na dole) finalnie wynosiła ok. 4200 m długości oraz niespełna 700 m przewyższenia. Rozpoczynała się nieco powyżej dolnej stacji kolei linowej, a kończyła tradycyjnie na szczycie Skrzycznego (1257 m).

Na linii startu zameldowało się 193 zawodników – z powodu reżimu sanitarnego organizatorzy musieli wcześniej zamknąć zapisy, więc można śmiało przypuszczać, że w normalnych warunkach na starcie zawodników byłoby znacznie więcej –  skitoury po morsowaniu to w końcu nowy sport narodowy Polaków ;).

Na trasie (fot. Maciek Westerowski)

Pierwszy na mecie po 30 minutach i 12 sekundach zameldował się Marcin Rzeszótko (KW Zakopane – Buff The North Face), a 16 sekund za nim znakomity słowacki skialpinista Matúš Danko (Skialp Bobrovec – Scarpa). Męskie podium zawodów uzupełnił Piotr Andrzejewski (KS Kandahar), który na szczyt Skrzycznego dotarł po 30 min i 57 s.

Podium mężczyzn (fot. Jarek Praszkiewicz)

Wśród Pań bezkonkurencyjna okazała się Iwona Januszyk (KS Kandahar – Alpinka Ski Trab). Jej czas to 36 minut i 36 sekund. Drugie miejsce wywalczyła Mirosława Witowska (KW Zakopane – Salco Garmin Team) – docierając na metę niespełna 5 minut po Iwonie. Na najniższym stopniu podium stanęła Słowaczka Veronika Volnárová (Tatranská šelma) – czas 45:07.

Podium kobiet (fot. Jarek Praszkiewicz)

Pełne wyniki na: www.bgtimesport.pl/zawody/info/id/500.

Już 20 lutego zapraszamy na kolejną edycję Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim –  21. Puchar Pilska w skialpnizmie. Szczegółowe informacje i zapisy na www.kandahar.pl.

Marcin Zwoliński
KS Kandahar
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum