Wspinanie w Grampians wciąż zagrożone

Już w 2019 roku pisaliśmy o możliwości zamknięcia dla wspinania jednego z najpiękniejszych światowych rejonów, słynnego Grampians na południu Australii. Pomimo starań lokalnych (i nie tylko) wspinaczy wciąż istnieje duże ryzyko prawie całkowitego zakazu wspinaczki na tym obszarze.

Paige Claassen na „Groove Train”, Taipan Wall, Grampians (fot. Arjan De Kock)

***

W 2019 władze Parku Narodowego zdecydowały o zamknięciu ośmiu sektorów: The Gallery, Gondwanalandm Millenium, Billywing Buttress Billimina Area, Little Hands Cave, Cave of Man Hands and Manja Area. I już wtedy zapowiedziano zakaz wspinania w kolejnych.

Wygląda na to, że na niewiele zdały się petycje lokalnego środowiska, które walczyły o możliwość współdecydowania o zasadach dostępu do skał. Najnowszy projekt administratorów Parku Wiktoria zakłada zamknięcie zdecydowanej większości miejsc do wspinania – tych z liną i tych boulderowych (decyzję uzasadnia się między innymi ochroną naskalnych malowideł Aborygenów, czy szerzej dziedzictwa kulturowego Aborygenów).

O groźbie zablokowania Grampians dla wspinaczki i konieczności szybkiej reakcji ze strony środowiska pisze na swoim profilu między innymi świetny fiński boulderowiec Nalle Hukkataival:

Nowy plan zarządzania parkami czeka na zatwierdzenie. Ten plan, jeśli wejdzie w życie, skutkuje zamknięciem 94% rejonów boulderowych i 80% z liną. Katastrofalne.

Dla tych, którzy wspinali się w Grampians i wiedzą, jak wyjątkowe to miejsce, oraz tych, którzy jeszcze tam nie byli, ale marzą, by pojechać któregoś dnia – to decydujący moment.

Proszę, PROSZĘ pomóżcie, wysyłając wiadomość na adres parkplan@parks.vic.gov.au z informacją, że projekt dotyczący prawie całkowitego zamknięcia rejonu dla wspinania jest nie do przyjęcia i musi się znaleźć lepsze rozwiązanie. Nawet taki szybki mail może pomóc w poinformowaniu władz Parku, że zakaz ma negatywny wpływ na dużą liczbę osób.

Więcej na stronie: www.verticalifemag.co.au.

Petycję można podpisać pod tym adresem.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum