7 stycznia 2021 09:57

Shawn Raboutou i pierwsze przejście „Big Z” 8C+

Pod koniec grudnia 2020 Shawn Raboutou pochwalił się na swoim profilu pierwszym przejściem Big Z w Tahoe Mountain (Kalifornia). Przy nowości postawił 8C+, co oznacza, że to największy boulderowy ekstrem w rejonie i rzecz jasna jeden z największych na świecie. Przy okazji, to także drugie autorskie 8C+ w przebogatym kapowniku Amerykanina.

Shawn Raboutou na „Big Z” 8C+, Tahoe (fot. Jon Thompson)

***

Shawn Raboutou napisał w zasadzie niewiele – głównie podziękowania za motywację i współpracę dla Jimmy’ego Webba. Trochę więcej zdradza fotograf Jon Thompson, który uwiecznił Shawna na zdjęciu:

Pamiętam, że kiedy zobaczyłem ten głaz po raz pierwszy, zdałem sobie sprawę, że to coś wyjątkowego. Fajnie jest zobaczyć, jak ożywa po tylu latach. Pewnego dnia wysłałem Jimmy’emu Webbowi zdjęcie boulderu, a on szybko przyjechał i dodał trzy linie (dwie V13 i jedną V12), a także wyczyścił „Big Z”, mając wstępną wizję, jak ma wyglądać. Ukłon w stronę tych gości za ciężką pracę i poświęcenie w przekraczaniu granic(…)

Teraz kolej na Jimmy’ego Webba…

Shawn Raboutou zdążył wyrobić sobie markę doskonałego boulderowca. Amerykanin wspiął się wcześniej na kilka linii cenionych na 8C+. W 2018 roku padły dwa takie problemy: Creature from the Black Lagoon 8C+ w Rocky Mountain National Park i pierwsze przejście Off the Wagon w wersji z niższym startem w dolinie Bavona. Z kolei w sezonie 2019 Shawn pokonał w Rocklands highball Livin’ Large. Oryginalnie wyceniony przez Nalle Hukkataivala na 8C, zdaniem Amerykanina zasługuje na 8C+.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum