16 stycznia 2021 14:25

K2: Sergi Mingote nie żyje

Niestety, Sergi Mingote zmarł po poważnym upadku na drodze zejściowej z obozu 1 na K2. Hiszpan był kierownikiem sportowym wyprawy Seven Summits Treks.

Sergi Mingote

Sergi Mingote

***

O śmierci hiszpańskiego himalaisty poinformował Chhang Dawa Sherpa:

Niestety straciliśmy Sergio! Najlepszy wspinacz i bardzo dobry przyjaciel. Podczas zejścia z obozu 1 do bazy nagle upadł i spadł do bazy wysuniętej. Alex Gavan, Tamara Lunger i dwójka polskich wspinaczy [Magda Gorzkowska i Oswald Rodrigo Pereira, przyp. red.] pomogli mu w ABC, wysłaliśmy zespół medyczny z bazy, ale nie byliśmy w stanie go uratować.

Sergi Mingote (ur. 1971) był kierownikiem sportowym dużej wyprawy Seven Summits Treks. Katalończyk to himalaista zdobywający ośmiotysięczniki bez korzystania z tlenu z butli. Swój pierwszy ośmiotysięcznik zdobył w 1998 roku (Cho Oyu , 8201 m).

Od września 2019 roku przystąpił do wyścigu, w którym miał zamiar wejść na wszystkie 14 ośmiotysięczników w 1000 dni. Był na dobrej drodze do realizacji rekordowego celu – wszedł na 7 szczytów (w tym K2), ale pandemia COVID-19 z oczywistych względów przerwała marsz Katalończyka. Postanowił wejść na K2 jeszcze raz…

Informacja o śmierci hiszpańskiego himalaisty dotarła chwilę po tym, jak przyszła wiadomość o zakończonym sukcesem ataku szczytowym Nepalczyków na K2. 10-osoba ekipa jako pierwsza w historii zdobyła szczyt K2 w sezonie zimowym.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum