12 stycznia 2021 09:37

Martina Demmel i jej ósemkowy rajd: rok 2020 pod znakiem 8c

Wiele dobrego działo się w ubiegłym roku w skałach – przybyło między innymi drugie 9c (Alex Megos), kolejne dziewczyny sięgnęły po drogi 9b (Laura Rogora, Julia Chanourdie) etc. Ale abstrahując od najwyższej cyfry, duży postęp zrobiła także 19-letnia Martina Demmel. Tym ciekawiej zresztą zapowiada się w jej wykonaniu sezon 2021.

Martina Demmel, Chulilla 2021 (fot. Isabelle Kautz)

***

Martina Demmel wspina się od jakichś trzech lat. W ubiegłym roku jej wspinanie nabrało fantastycznego przyspieszenia. O ile w 2019 nie miała na koncie jeszcze żadnego przejścia z poziomu 8c, w sezonie 2020 nazbierała takich dróg aż 11. Samych ósemkowych przejść wpisała do kapownika nieco ponad 200, w tym 31 pokonała w stylu OS.

Jak tłumaczy taki progres sama Niemka? Za 8a.nu:

Ciężko powiedzieć, skąd wziął się ten postęp, ale prawdopodobnie dużo wspinania po wielu drogach w każdym możliwym charakterze i próbowanie każdej z nich onsajtem pomogło mi najbardziej. Moja umiejętność czytania dróg znacznie się poprawiła, ale dlaczego stało się to właśnie w ubiegłym roku – po prostu nie wiem. Wspinanie w  moich rodzinnych rejonach ubiegłej wiosny bez ograniczeń czasowych naprawdę obniżyło ciśnienie ;).

Rajd po „ósemkach c” Martina zaczęła właśnie wiosną. W kwietniu poprowadziła Odd Fellows Markusa Bocka na Pornowand. Swoje pierwsze 11- Niemka zrobiła przy tym błyskawicznie: „tylko siedem wstawek na przestrzeni dwóch dni” – pisała. Potem przejścia 8c robiła już regularnie, wśród nich jest nawet jedno first ascent. Zachęcona przez Toniego Lamprechta wstawiła się w stary projekt w bawarskim rejonie Kochel – w efekcie powstało Formiert.

Martina Demmel na “Odd Fellows” 11- (fot. Moritz Welt)

Martina

Chcę jeszcze bardziej poprawić swoją mentalną stronę, sprawdzić się na kilku trudniejszych drogach, spróbować zamienić swoje słabości w siłę i wspinać się dużo po różnych drogach😊☀️💃

Póki co Niemka zaprzyjaźnia się z hiszpańską skałą…

źródło: 8a.nu, Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum