14 stycznia 2021 09:51

Pol Roca otwiera “Purple Panther” 8C w katalońskim Taradell

Nowy rok to także nowe 8C na katalońskiej mapie boulderowej. Pol Roca Lopez zrobił pierwsze przejście problemu Purple Panther w rejonie Taradell.

Pol Roca na “Purple Panther” 8C (fot. Chris Sharma)

***

Pewnie nie byłoby przejścia, gdy nie Chris Sharma. To on wynalazł linię i to z nim Pol Roca pracował nad rozwiązaniem projektu:

Zacząłem próbować Purple Panther w czerwcu ubiegłego roku. Linię w dachu, wysoko nad ziemią, wypatrzył Chris Sharma. Wyczyścił ją i przygotował do prób. Na początku projekt wydawał nam się bardzo trudny, więc skupiliśmy się na innych boulderach, chociaż każdego dnia po trochu go testowaliśmy. Kiedy skończyliśmy wspólnie „łatwiejsze projekty”, skupiliśmy się w 100 procentach na Purple Panther. To były naprawdę pracowite trzy pełne miesiące.

Purple Panther to – jak mówi Katalończyk – bardzo fizyczny, ale zarazem techniczny problem, w którym kluczowe jest dobre podhaczenie pięty. Sam kruks to dwa ruchy, z których jeden jest tak trudny, że Pol Roca spędził na nim około 20 dni.

Purple Panther jest obecnie najtrudniejszą propozycją Taradell. To także drugie 8C Katalończyka, pierwsze było autorskie Boulder Blaster w piaskowcowym rejonie La Comarca z 2018 roku (wciąż bez powtórzenia).

A na filmie próbka potencjału rejonu Taradell – Pol Roca:
PS Jednym z ciekawszych  wspinaczkowych dokonań Katalończyka w ubiegłym roku nie było wcale przejście boulderowe, ale DWS. Jesienią otworzył na Majorce, w Cala Mitjana, Animalistic 8c.

źródło: Instagram, woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum