4 stycznia 2021 18:14

K2: Zespół Szerpów SST dotarł do 7050 m

Nie powiodły się plany pociągnięcia poręczówek powyżej 7000 m. Zespół Szerpów z wyprawy komercyjnej Seven Summits Treks spędził 2 noce na wysokości 7050 m, jednak dalszą akcję górską pokrzyżowały trudne warunki pogodowe.

Szerpowie SST, od lewej: (L-R) Pasang Nurbu, Lhakpa Temba i Sona Sherpa (fot. Seven Summit Treks)

***

Wcześniej połączony zespół Mingmy Gyalje Sherpy, Nirmala Purji oraz 3 Szerpów zdołał dotrzeć do wysokości ok. 7000 m. Do tego miejsca, ok. 200 metrów poniżej zwyczajowego obozu 3, dotarli 5 dni temu.

Z kolei w sylwestra w górę wyruszyli Szerpowie – m.in. Pasang Nurbu, Lhakpa Temba i Sona Sherpa – z agencji Seven Summit Treks. Oto opublikowany niedawno komunikat SST:

Po spędzeniu dwóch nocy silnym wiatrem na wysokości 7050 na Czarnej Piramidzie zespół poręczujący Szerpów powrócił bezpiecznie do bazy. Niestety nie było możliwości na poręczowanie wyżej, plany pokrzyżowała pogarszająca się pogoda, jednak zespół zostawił wystarczającą liczbę lin i butli z tlenem do wykorzystania podczas kolejnej próby.

Poręczowanie oraz atak szczytowy podczas kolejnego okna pogodowego.

Ewakuacja Waldemara Kowalewskiego spod K2 (fot. profil FB M. Kowalewski)

Dzisiaj w końcu z bazy pod K2 do Skardu został ewakuowany Waldemar Kowalewski. Trzy dni temu zasygnalizował kłopoty zdrowotne, które zmusiły go do przerwania wyprawy.

Większość uczestników tegorocznych zmagań przebywa w bazie (również Magda Gorzkowska). Jednak niektóre zespoły prowadzą wciąż akcję. I tak do obozu 2 (niskiego – na 6550 m) mieli dzisiaj dotrzeć m.in. Sergio Mingote, Juan Pablo Mohr, Tamara Lunger oraz Alex Gavan [aktualizacja – ostatecznie w obozie 2 noc spędzili Mingote i Mohr].

Do bazy zeszli John Snorri, Ali i Sajid Sadpara, kończąc tym samym drugie wyjście aklimatyzacyjne.

Zespoły narzekają na panujące zimno – swoją relację Mingote tytułuje: “Mróz paraliżuje mózg”… A od jutra zapowiadane jest pogorszenie pogody – na 7000 m opady śniegu i wiatr o sile przekraczającej 70 km/h.

Źródło: Twitter Sergio Mingote, Twitter Carlos Garranzo, profil FB Seven Summit Treks
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum