18 stycznia 2021 22:43

K2: Nirmal Purja ogłasza – “zadanie wykonane, K2 zimą bez wspomagania tlenem!”

16 stycznia miało miejsce pierwsze zimowe wejście na K2. Ekipa 10 nepalskich wspinaczy zadziwiła świat tempem wspinaczki i świetną pracą zespołową. Czekaliśmy jeszcze na ostateczne potwierdzenie, czy bez wspomagania tlenem wspinał się – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – Mingma G. Jednak świat obiegła informacja podana przez innego mocnego uczestnika ataku – Nirmal “Nims” Purja ogłosił, że to on wspiął się wierzchołek K2 bez korzystania z dodatkowego tlenu!

Nirmal “Nims” Purja (fot. FB N. Purja)

***

W opublikowanym niedawno poście na swoim profilu FB pisze m.in.:

Zawsze byłem świadomy swojego ciała i umysłu. Mówiąc wprost, bazując na wcześniejszych swoich doświadczeniach niosłem ze sobą butlę z tlenem, aby ją użyć powyżej 8000 m, ale byłem zadowolony ze swojej dyspozycji podczas wspinania do 8000 m. To był również mój wybór, miałem ku temu powody i kierowałem się wyznawanymi zasadami etycznymi.

Podjęcie decyzji, czy wspinać się dalej bez dodatkowego tlenu czy też użyć butli, było bardzo trudne. Nie udało mi się zdobyć odpowiedniej aklimatyzacji – utrudniły to warunki pogodowe oraz plan działań. Byłem w stanie spędzić noc jedynie w obozie 2 (6600 m). Zaleca się, aby wspinacze spali lub dotarli chociaż do obozu 4, zanim ruszą do ataku szczytowego [bez dodatkowego tlenu]. Brak aklimatyzacji, dolegliwości spowodowane odmrożeniami, jakich się nabawiłem podczas pierwszego wyjścia w górę, spowalnianie akcji pozostałych członków zespołu, czy też ryzykowanie ich bezpieczeństwa – to zestaw dylematów, jakie mi towarzyszyły.

Bezpieczeństwo zespołu jest i zawsze było najważniejszym moim priorytetem. Do tej pory poprowadziłem 20 udanych ekspedycji i zawsze wszyscy uczestnicy wracali do domu, bez żadnego uszczerbku na zdrowiu, nie tracąc choćby palców u rąk czy stóp.

Jednak podjąłem skalkulowane ryzyko i ruszyłem w górę bez korzystania z dodatkowego tlenu. Pewność siebie, znajomość siły i możliwości własnego ciała oraz zdobyte doświadczenie podczas projektu 14×8000, pozwoliły mi dotrzymać kroku pozostałym członkom zespołu i dodatkowo dowodzić całą ekipą.

ZADANIE WYKONANE! K2 ZIMĄ BEZ DODATKOWEGO TLENU ZDOBYTE!

Nirmal “Nims” Purja na szczycie K2 (fot. FB N. Purja)

Dalej Nims dodaje już bardziej filozoficznie:

Znanych jest wiele przypadków wśród wspinaczy, którzy twierdzili, że zdobyli szczyty bez dodatkowego tlenu, ale wspinali się na wyznaczonych przez nas drogach, korzystali również z założonych przez nas poręczówek. Niektórzy z nich są dobrze znani w środowisku wspinaczkowym. Co zatem możemy nazwać wspinaniem wg zasady “by fair means”?

To nigdy nie było dla mnie sprawą najważniejszą i wciąż nią nie jest. Wywodzę się z brytyjskich służb specjalnych, mam na swoim koncie różne dokonania, ale nigdy nie robiłem w związku z nimi wielkiego zamieszania. To kwestia indywidualnych wyborów. Przyroda i góry są dla wszystkich. Każdy może poczuć ich zew!

Źródło: profil FB Nirmala Purji  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum