17 stycznia 2021 08:31

Gietl i Oberbacher przechodzą “Phoenixa” (WI5+, M6, 450 m)

Simon Gietl i Andrea Oberbacher poprowadzili nową drogę na północnej ścianie Hochbrunner Schneid w Dolomitach. Mikstowy Phoenix otrzymał wycenę WI5+, M6.

Północna ściana Hochbrunner Schneid (fot. Simon Gietl i Andrea Oberbacher)

***

W ostatnich dniach 2020 r., tuż przed prognozowanymi dużymi opadami śniegu, zespół Gietl-Oberbacher odwiedził dolinę Fischleintal we włoskich Dolomitach, by zmierzyć się z atrakcyjnie wyglądającą linią, którą Simon wypatrzył kilka dni wcześniej.

Alpiniści rozpoczęli akcję o 4:30 i po 3 godzinach podejścia dotarli pod ścianę. Temperatura tego dnia oscylowała w okolicach -16 st. C, 400-metrowy trawers doprowadził ich pod wybitną depresję, częściowo wypełnioną lodem. Z tego miejsca ruszyli prosto w górę, pokonując 6 wyciągów mikstowego i lodowego terenu.

Simon w lodowych trudnościach drogi Phoenix (fot. Simon Gietl i Andrea Oberbacher)

Gielt opisuje drogę:

Pierwsze kilka metrów było lepsze niż przypuszczałem. Obawiałem się, że na początku drogi nie będzie wystarczającej ilości lodu. Na szczęście lód był dość dobry i nadawał się do wspinania. Problem stanowiła natomiast asekuracja: na całej drodze użyliśmy tylko kilku śrub, na szczęście po oczyszczeniu za śniegu rysy na prawo i lewo od lodospadu umożliwiały osadzenie camów. Na stanowiskach używaliśmy haków, camów i pętli.

Oprócz trudności technicznych alpiniści zmagali się z intensywnym zimnem i pyłówkami. Po sześciu długich wyciągach Gietl i Oberbacher pokonali śnieżny kuluar (ok. 100 m) i o 14:40 stanęli na szczycie.

Powrót odbył się zjazdami: pierwsze dwa z wykorzystaniem metody Abałakowa, kolejne z wcześniej założonych stanowisk. O 17:00 alpiniści stanęli ponownie u podstawy ściany i w świetle czołówek zjechali na nartach do doliny.

Simon Gietl i Andrea Oberbacher na szczycie (fot. Simon Gietl i Andrea Oberbacher)

Raz jeszcze Simon Gietl:

Droga jest fantastyczna, to piękny prezent na zakończenie roku. Zachęcam do powtórzeń, na pewno warto. Pamiętajcie, że to stroma dolina i po dużych opadach śniegu staje się lawiniasta. 

Jak podaje Planetmountain.com, wcześniejsza próba przejścia tej linii przez lokalnych wspinaczy zakończyła się niepowodzeniem ze względu na trudne warunki.

Przybliżony przebieg drogi Phoenix, WI5+, M6, 450 m (fot. Simon Gietl i Andrea Oberbacher)

***

Simon Gietl to świetny i wszechstronny wspinacz. Z Andreą Oberbacherem wspinał się wielokrotnie, zarówno latem, jak i zimą, jednak znamy go głównie z przejść z innymi partnerami oraz solowych, m.in.:

Do powyższej listy Simon dołożył w ostatnich dniach kolejną imponującą drogę, pierwsze przejście Sorijena Wi5+, M6, 750 m na południowej ścianie Sennesspitze. Wkrótce podamy więcej informacji.

fot. Simon Gietl i Andrea Oberbacher

Michał Gurgul
źródła: Simon Gietl FB, PlanetMountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum