19 stycznia 2021 16:29

Nie żyje Cesare Maestri (1928-2021)

19 stycznia w wieku 91 lata zmarł Cesare Maestri, wielki i kontrowersyjny alpinista, zwany “Pająkiem Dolomitów”. Był pierwszym wspinaczem w historii, który pokonał solo trudności VI+.

Cesare Maestri

Cesare Maestri

Cesare Maestri urodził się w 1929 roku w Trydencie (Trento). Wspinaczkowy świat usłyszał o nim po raz pierwszy w 1950 roku, kiedy w wieku 21 lat przeszedł solo Drogę Preussa na Campanille Basso. Za sprawą kolejnych samotnych przejść zyskał przydomek „Pająka Dolomitów”.

W 1953 roku jako pierwszy wspinacz w historii pokonał solo trudności VI+ (Droga Soldy na Marmoladzie). W trakcie swojej górskiej kariery przeszedł ok. 3500 dróg, z czego jedną trzecią samotnie.

Maestri podczas jeden ze swoich solówek (fot. 3.bp.blogspot.com)

Maestri podczas jeden ze swoich solówek (fot. 3.bp.blogspot.com)

W 1958 roku Cesare znalazł się w składzie wyprawy, której celem była dziewicza turni Cerro Torre w Patagonii. Góra ta miała już wkrótce zmienić całe jego życie.

Wyprawa z 1958 roku szczytu nie zdobyła, a rok później Maestri pojawił się pod nią z Austriakiem Toni Eggerem i Włochem mieszkającym w Argentynie Cesarino Favą.

Cerro Torre

Cerro Torre

Maestri ogłosił, że wraz Tonim Eggerem zdobył Cerro Torre, korzystając z lodowej polewy, która pokryła wschodnią ścianę do szczytu. W zejściu jego partner zginął (Fava wycofał się wcześniej).

Wersję wydarzeń przedstawioną przez Maestriego zaczęto podważać już w 1968 roku, gdy pod górą pojawiła się wyprawa brytyjska z zamiarem powtórzenia drogi Maestriego i Eggera. Zaczęto odnajdywać nieścisłości w relacji Maestriego, a kolejne wspinaczki ukazywały, że Maestri i Egger najprawdopodobniej na szczycie nie byli, patrz Puzzle na Cerro Torre ułożone? Nowe odkrycie w sprawie sprzed ponad 50 lat.

Pomimo tego Maestri do śmierci podtrzymywał swoją wersję wydarzeń, a jakaś część społeczności wspinaczkowej jest nadal skłonna wierzyć w jego i Eggera przejście.

To nie jedyny ślad po Maestrim na Cerro Torre. W 1971 roku po fali spekulacji dotyczących przejścia z 1959 roku Maestri zorganizował kolejną wyprawę na ten szczyt. Tym razem w pełni korzystał z technologicznych możliwości – zabrał w ścianę napędzany paliwem kompresor, przy pomocy którego wywiercono kilkaset otworów pod spity. Mimo tego zespół dotarł tylko do końca skalnych trudności i nie wszedł na wierzchołek Cerro Torre. Powstała w ten sposób słynna Compressor Route (zwana też Drogą Maestriego), nazwana tak właśnie ze względu na to urządzenie pozostawione w ścianie przez Maestriego.

Jednak i ta spuścizna się nie ostała. W 2012 roku Amerykanin Hayden Kennedy i Kanadyjczyk Jason Kruk usunęli większość nitów sprawiając, że Compressor Route w oryginalnej formie przestała istnieć.

Cesare Maestri odbiera „Genziana alla carriera” z rąk Mauro Leveghi, dyrektora 67. Trento Film Festival (fot. mountainblog.it)

Cesare Maestri odbiera „Genziana alla carriera” z rąk Mauro Leveghi, dyrektora 67. Trento Film Festival (fot. mountainblog.it)

Kontrowersje wokół patagońskich przejść Maestriego nie zmieniają jego innych alpinistycznych dokonań. W swoim rodzimym środowisku był doceniany. W 2019 roku został nagrodzony na najstarszym festiwalu górskim w Trento prestiżową „Genziana alla carriera”, nagrodą za całość dokonań życiowych.

Obszerny biogram tego alpinisty znajdziecie w tekście: Ważne postacie alpinizmu. Cesare Maestri – Pająk Dolomitów.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Maestria Maestriego [7]
    Cesare z równą swobodą wchodził jak i schodził terenem szóstkowym.…

    19-01-2021
    $więty