1 stycznia 2021 11:36

Cédric Lachat prowadzi “Super Crackinette” 9a+

Rzutem na taśmę, w samej końcówce 2020 roku, Cédric Lachat zdążył poprowadzić swój zaległy cel, Super Crackinette 9a+ Alexa Megosa w Saint Léger du Ventoux. Drogi próbował już dwa lata temu.

Szwajcar na “Super Crackinette” 9a+, St. Léger (fot. (fot. Hugo Vincent Photography)

***

Sporo dróg w tych trudnościach ma już na koncie Cédric Lachat, głównie hiszpańskich, ale są też rodzynki ze Szwajcarii i Francji. Tym razem padło na Saint Léger i pierwsze 9a+ w rejonie – Super Crackinette, będące prostowaniem Craquinette 8b+/c. Projekt Quentina Chastagniera w sektorze Praniania rozwiązał w 2016 roku Alex Megos.

W sumie przy Super Crackinette nazbierało się już sześć powtórzeń, ale większość padła dopiero w minionym roku. W sezonie 2018 drogę poprowadzili Adam Ondra (2018, najgłośniejsze powtórzenie, pierwszy w historii flesz na 9a+) i Gérôme’a Pouvreau (2018), reszta stawki to już sezon 2020. Kolejno: Julia Chanourdie, Anatole Bosio, Sébastien Berthe i teraz Cédric Lachat.
Szwajcar ma pewnie chrapkę na inną, jeszcze trudniejszą, linię sektora Praniania – Eagle 4 9b Adama Ondry sprzed dwóch lat. „Spróbowałem także Eagle 4 i odczułem ją jako bardzo trudną. Julia Chanourdie jest silna!” – pisze Cédric. Fracuzka poprowadziła drogę jesienią minionego roku, notując trzecie kobiece 9b.

Poza sportowymi drogami w skałach Lachat, jak zawsze zresztą, zaglądał w ubiegłym roku w góry. Z popisowych przejść trzeba wymienić rzadkie powtórzenie WoGü 8c w Rätikonie, słynnej drogi 7-wyciągowej drogi wymyślonej na cześć Wolfganga Güllicha przez Beata Kammerlanera, z pierwszym klasycznym przejściem Adama Ondry (2008).

źródło: Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum