18 stycznia 2021 22:37

Broad Peak: Alex Goldfarb nie żyje

Wczoraj z Karakorum dotarła informacja o poszukiwaniach Alexa Goldfarba, który zaginął podczas wspinaczki na Pastore Peak. Dzisiaj niestety ogłoszono, że odnaleziono ciało wspinacza.

Alex Goldfarb

Alex Goldfarb (obywatel Rosji i USA) wraz z Zoltanem Szlanko (Węgry) planowali wspiąć się na Broad Peak. Wyprawa miała minimalistyczny i czysty stylowo charakter – dwójkowy zespół, bez sponsorów, bez tragarzy wysokościowych i butli z dodatkowym tlenem. Jednak wcześniej zespół wybrał sobie za cel do aklimatyzacji pobliski Pastore Peak (6209 m).

Pastore Peak

Pastore Peak

Kilka dni temu Alex i Zoltan planowali ponownie spróbować wspiąć się na, niezdobyty zimą, Pastore Peak – wcześniejszy rekonesans zakończył się niepowodzeniem. Po osiągnięciu silnie uszczelinionego terenu Zoltan miał zasugerować zawrócenie. Himalaiści rozdzielili się, Zoltan zszedł, a Alex postanowił kontynuować wejście.

Alex miał wrócić 16 stycznia do bazy, nie powrócił. W niedzielny poranek wyruszono z bazy na poszukiwania.W poszukiwaniach wziął również udział Islandczyk John Snorri Sigurjonsson, uczestnik wyprawy na K2. W akcji użyto również drona – jednak bez rezultatu. Rodzina załatwiła również lot poszukiwawczy helikoptera i to właśnie zwiad z powietrza pozwolił odnaleźć ciało wspinacza.

Źródło: alanarnette.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum