22 stycznia 2021 09:16

Bracia Gietl i mikstowa nowość w Dolomitach: „Sorejina” WI5+, M6, 50°, 800 m

Simon Gietl nie próżnuje. Po niedawnym sukcesie na nowej drodze “Phoenix” tym razem związał się liną ze swoim bratem Manuelem i wyruszył na południowo-zachodnią ścianę Sennesspitze (ok. 2787 m).

Bracia Gietl na nowej drodze Sorejina (fot. Simon Gietl FB)

***

10 stycznia bracia Gietl odwiedzili Pak Narodowy Fanes-Sennes-Braies, miejsce popularne głównie wśród skialpinistów. Za cel obrali południowo-zachodnią ścianę Sennesspitze (ok. 2787 m, szczyt nazywany jest również Muntejela de Sénes /Monte Sella di Sennes), na której starszy brat Simona wypatrzył w przeszłości atrakcyjnie wyglądający lodospad. Lód, o którym myślał Manuel, jeszcze się nie uformował, jednak wspinacze dostrzegli inną możliwość, logiczną linię kilkaset metrów powyżej. Zdecydowali się spróbować.

Wspinaczka okazała się przyjemna, ale i wymagająca. Fragmenty lodowe przeplatają się ze skalnymi, nie brakuje też odcinków śnieżnych. Jeden z kluczowych odcinków to wyciąg trzeci, wyceniony na WI5+. Wspinacze dotarli do niego dość późno, gdy był już w pełnym słońcu. Po przejściu trudności uznali, że lepiej będzie się wycofać i wrócić na drogę kolejnego dnia, wcześnie rano.

11 stycznia osiągnęli górne stanowisko 3. wyciągu o 10:00 i kontynuowali wspinaczkę. Po 150 metrach stromych pól śnieżnych pokonali dwa wyciągi mikstowe. Później teren wymusił logiczny trawers w prawo. Kolejne trzy wyciągi mikstowe bracia określili jako fantastyczne.

Bracia Gietl na nowej drodze Sorejina (fot. Simon Gietl FB)

Po 7 godzinach i 30 minutach wspinacze dotarli do szczytowego plateau. Do auta przy schronisku Tamersc dotarli o 17:30. O tej porze termometr wskazywał -23,5 st. C.

Orientacyjny przebieg drogi Sorejina (fot. Simon Gietl FB)

Nowa 800-metrowa droga Sorejina (Daughter of the Sun) została wyceniona na WI5+, M6, 50°.

Simon:

Ranne ptaszki i miłośnicy zimna powinni być zadowoleni. Droga oferuje świetne zimowe wspinanie, oczywiście jeśli zagrożenie lawinowe jest na akceptowalnym poziomie.

Bracia Gietl (fot. Simon Gietl FB)

Informacje praktyczne

Na niektórych stanowiskach wspinacze zostawili haki i pętle w uchach skalnych. Na wyższych wyciągach wykorzystali kilka razy haki.

Na podejściu z parkingu przy schronisku Tamersc autorzy drogi polecają skorzystanie z nart. Podejście zajmuje ok.  godziny, zejście ok. 2-3 (możliwość ostrożnych zjazdów lub zejścia pieszo na wschód; przez plateau, Sennes Alm i Pederü).

Topo Sorejina (fot. Simon Gietl FB)

Asekuracja: duży zestaw friendów, 10-12 śrub lodowych (również krótkich), zestaw różnych rodzajów haków.

Michał Gurgul
źródła: Simon Gietl FB, PlanetMountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum