27 stycznia 2021 15:16

Alpinizm na sztucznej ścianie. Garnbret i Škofic pokonują 360-metrowy komin w Trbovlju

Ciekawe, czy ktoś z Was zaczynał swoją przygodę z wielowyciągowym wspinaniem tak jak Janja Garnbret i Domen Škofic. Słoweńska para wspięła się na 360-metrowy komin (najwyższy w Europie) elektrowni w Trbovlju.

Wspinanie po kominie elektrowni Trbovlje (kadr z filmu)

***

Janja Garnbret pisze na Instagramie:

Wreszcie! Udało się! Tak trudno było to utrzymać w tajemnicy! Najfajniejszy projekt, jaki kiedykolwiek zrobiłam!! 😎 360 metrów, najwyższy komin w Europie i moje pierwsze wielowyciągowe doświadczenie🔥

Trzeba przyznać, że pomysł specyficzny. Niemniej potężna konstrukcja robi wrażenie, a sam projekt wygląda na bardzo fajny (a raczej wyglądał, bo chwyty zostały już zdjęte). Zresztą okazał się sporym wyzwaniem dla słoweńskiej pary.

Dla Słowenki, mimo że jest doświadczoną i niezwykle utytułowaną zawodniczką, wspinanie po 13 wyciągach wytyczonych po sztucznych chwytach wcale nie było komfortowe. W końcu potężna pionowa konstrukcja to nie to samo co przewieszenia w Pucharze Świata. Loty na pionie, jak wiadomo, nie należą do przyjemnych. No i jeszcze wytrzymałość.

O drodze, ułożonej przez parę routesetterów – Katję Vidmar i Simona Margona (trudności wyciągów do 8b+, kluczowy jest odcinek nr 10) – Domen Škofic mówi między innymi:

Komin jest zupełnie inny od wszystkiego, po czym się do tej pory wspinałem. To gigantyczny sztuczny obiekt, który odebrałem jako coś mistycznego. Czułem dyskomfort, lęk przed nieznanym, ale szybko się przyzwyczaiłem, bo droga była naprawdę piękna i wymagająca. Kiedy zacząłem skupiać się na wspinaniu, wszystkie inne myśli zniknęły, po prostu się tym cieszyłem.

Janja Garnbret o finalnym przejściu, które zajęło zespołowi 7,5 godziny:

Najwyżej wyceniony wyciąg jest naprawdę trudny i przy tym tak wysoko, ale nie bałam się go podczas drugiej próby. Bardziej obawiałam się kilku strzałów niżej na drodze, na których traci się dużo energii i trzeba skoncentrować się w 100 procent, żeby nie odpaść(…).

Prawie jak na pucharowych zawodach, a jednak inaczej ;)

Nie ma wyjścia, teraz Janja i Domen musza pójść za ciosem i zrobić jakąś drogę w górach :).

źródło: 8a.nu, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum