19 stycznia 2021 10:31

Do Val Bavona po “Space Force” (8a+, 230 m)

Lubią wracać do Va Bavona Niemcy Alexandra Schweikart i Christopher Igel. Nie na bouldery bynajmniej, ale na wielowyciągówki. Niemiecka para od dobrych kilku przyjeżdża do szwajcarskiej doliny w poszukiwaniu nowych linii. Jeszcze jesienią ubiegłego roku dodali ciekawą nowość o nazwie Space Force.

Alexandra Schweikart na kluczowym wyciągu 8a+, Space Force (fot. Alexandra Schweikart / Christopher Igel)

***

230 metrów, 11 długości, najtrudniejsza sięgająca 8a+, mieszana asekuracja, techniczne wspinanie plus fizyczna trzecia długość liny (przewieszenie dochodzące, bagatela, do 50 st.) – tak w skrócie prezentuje się niemiecka nowość w Bavonie, Space Force. Ta ciekawa i zróżnicowana linia biegnie na ścianie powyżej wioski San Carlo. Wyceny poszczególnych wyciągów kształtują się następująco: 7c/+, 6b+, 8a, 6a+, 7a, 8a+, 7c, 6c+, 6c, 7a+, 6b+.

Pierwsze przejście padło 9 listopada 2020 roku, po dwóch latach przygotowań. Akcja zajęła Niemcom jedenaście godzin, oboje poprowadzili kluczowe wyciągi. Schweikart po przejściu pisała między innymi tak:

Jak dużo czasu jesteś w stanie na coś poświęcić? Jak trudne okaże się to na końcu i czy odniesiesz sukces? Zainwestowaliśmy w drogę ponad dwa lata – próbowaliśmy, mieliśmy nadzieję, czyściliśmy, trenowaliśmy, przeżywaliśmy wzloty i doły – fizyczne i mentalne.

Z kluczowym wyciągiem mierzy się Christopher Igel (fot. Alexandra Schweikart / Christopher Igel)

To druga wielowyciągówka na ścianie autorstwa niemieckiej pary. W 2014 roku otworzyli 300-metrową Dalla Funivia (7c, 300 m). Poniżej rzut oka na tę właśnie drogę:

źródło: planetmountain.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum