15 stycznia 2021 13:50

„8000 zimą” – historia wyścigu o pierwsze zimowe wejścia na 14 ośmiotysięczników

Ukazała się monografia „8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku”. Książka jest kompendium wiedzy o 40-letniej zimowej eksploracji ośmiotysięczników, wzbogaconym o warstwę emocjonalną za sprawą osobistych rozmów Bernadette McDonald ze wspinaczami i ich rodzinami.

„8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku”, Bernadette McDonald, 2021

„8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku”, Bernadette McDonald, 2021

Zimowe wspinanie w Himalajach to sztuka cierpienia, powiedział Wojtek Kurtyka. Mimo to są tacy, których życiową pasją, a nawet obsesją, jest zdobywanie ośmiotysięczników w tej najzimniejszej porze roku. „8000 zimą” to opowieść o narodzinach legendarnych Lodowych Wojowników, o sztuce cierpienia, która pchnęła polskich wspinaczy w najwyższe góry i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia. Ta gra na arenie międzynarodowej toczy się do dziś, a jej zwieńczeniem będzie zdobycie ostatniego, najtrudniejszego szczytu – K2.

Autorka jako pierwsza opowiada, jak polscy Lodowi Wojownicy stworzyli zimę, doskonaląc to, co nazywali sztuką cierpienia, jak weszli na szczyt Mount Everestu zimą w 1980 roku – pierwszy, choć nie ostatni ośmiotysięcznik zdobyty w ten sposób. McDonald wspomina polskich wspinaczy – wizjonera i twórcę himalaizmu zimowego Zawadę, Kukuczkę, Berbekę.

Z pasją i kronikarską rzetelnością ujawnia, co zainspirowało Polaków do podjęcia tej brutalnej gry, opowiada, jak rosnąca liczba wspinaczy z całego świata dopingowała się wzajemnie i konkurowała o każdy kolejny szczyt. Aż w końcu pozostał tylko jeden czekający na zimowe wejście, najtrudniejszy z nich wszystkich – K2.

Krzysztof Wielicki tak rekomenduje tę pozycję:

„8000 zimą” to profesjonalnie napisana zimowa górska „encyklopedia” opisująca szczegółowo 40-letnią już zimową eksplorację gór najwyższych, w której polscy alpiniści odegrali główną rolę. Zimowe sukcesy naszych wspinaczy w dużej części wypełniły złotą dekadę polskiego alpinizmu. To książka o ludziach, ich determinacji, głodzie sukcesu, ale też o sztuce cierpienia w ekstremalnych warunkach. I jeszcze tylko… K2.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum