19 grudnia 2020 21:57

Zmarł Michał Pyka (1955-2020) – „Jet Stream Manager” wyprawy na K2

Dotarła do nas smutna wiadomość, 16 grudnia zmarł Michał Pyka. Pasjonat górski, szczególnie zainteresowany tematyką przemian klimatycznych w górach wysokich. Zapamiętamy go jako Jet Stream Managera polskiej wyprawy na K2 w zimie 2018/2019, którą wspierał swoimi analizami i prognozami meteorologicznymi.

Michał Pyka (fot. arch. M. Pyki)

Z wykształcenia był inżynierem mechanikiem (absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach). Pasjonował się górami i fotografią. Szczególnie upodobał sobie zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi i ich wpływem na warunki panujące w górach wysokich – amatorsko zajmował się meteorologią i wpływem jet stream na pogodę. Bazując na swoich analizach, przygotowywał prognozy pogody dla letnich oraz zimowych wypraw w Karakorum, Himalaje, Hindukusz i Pamir.

O problemach klimatycznych i prognozowaniu pogody opowiadał na festiwalach górskich. Teksty Michała były publikowane w czasopismach i na portalach górskich i eksploracyjnych, a także w artykułach i wywiadach prasowych.

Swoje spostrzeżenia publikował na blogu – michalpyka.blogspot.com. W jednym z wywiadów (dla wspinanie.pl) na pytanie o bycie ekspertem od pogody na K2 tak skromnie odpowiadał:

To nie do końca prawda (śmiech). Interesuję się wpływem ocieplenia klimatu na krajobraz i sytuację w górach – tych najwyższych, ale również Tatrach czy Alpach. Dlatego w zeszłym roku koledzy zaprosili mnie do pracy przy wyprawie zimowej na K2. To oni wymyślili mi tę funkcję – K2 Jet Stream Manager – i owszem to mi się spodobało, bo jest zabawne. Jestem jednak amatorem, a nie ekspertem, proszę o tym nie zapominać.

Redakcja składa kondolencje rodzinie i przyjaciołom

Źródło: archiwum, Echa Gór 02/2020

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Do zobaczyska Michale! (in memoriam Michał Pyka) [7]
    ciesz się waść muzyką jaką na honornych graniach ukochane twoje…

    19-12-2020
    jacek teler