Wspinanie w programie XIX Igrzysk Panamerykańskich w 2023 roku

Pandemia co prawda skutecznie pokrzyżowała plany organizatorom tegorocznych imprez wspinaczkowych, ale za to w ostatnich tygodniach podjęto kilka ważnych decyzji, dzięki którym nasza dyscyplina pojawi się na wielkich sportowych imprezach.

 

***

Najnowsze wieści są takie, że wspinanie sportowe znajdzie się w programie XIX Igrzysk Panamerykańskich w 2023 roku, które rozegraną zostaną w Santiago (stolica Chile została wybrana gospodarzem Igrzysk podczas Ogólnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich 17 listopada br.).

Igrzyska Panamerykańskie to największa impreza rozgrywana na terenie Ameryk, w 19. edycji wystartuje ponad 6800 sportowców w 38 dyscyplinach, wśród nich pojawi się także wspinaczka sportowa. Motto Igrzysk 2023 brzmi: Follow Your Passion.

Prezydent IFSC, Marco Scolaris:

To wspaniała wiadomość dla wspinania sportowego i fantastyczne osiągnięcie dla naszego sportu w regionie panamerykańskim.

To także kolejna dobra wiadomość dla wspinania w ostatnich tygodniach. Przypomnijmy, że 7 grudnia Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oficjalnie zatwierdził decyzję o włączeniu wspinania sportowego do programu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024. I na szczęście zamiast formatu łączonego osobno o medale powalczą we Francji sprinterzy oraz wspólnie boulderowcy i wspinacze startujący na trudność.

Format łączony (kombinacja czasówek, boulderów i prowadzenia) zawita z kolei do Tokio w przyszłym roku. Igrzyska 2021 odbędą się w dniach 23 lipca – 8 sierpnia.

źródło: IFSC
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum